Право на свободу та особисту недоторканість – одне з фундаментальних прав людини, зафіксоване у багатьох міжнародних документах. Результатом окупації Криму Росією стало згортання прав і свобод та запровадження практики політично вмотивованого кримінального переслідування мешканців Криму. До міжнародного дня прав людини Кримська правозахисна група (КПГ) презентувала інфографіку про те, скільки осіб були незаконно позбавлені свободи у рамцях кримінальних справ за політичними мотивами, і скільки днів ці люди вже перебувають у місцях несвободи. Інфографіка підготовлена за результатами щоденної роботи КПГ з документування порушень прав людини, включно зі збором інформації про політично вмотивовані кримінальні переслідування та доказів на її підтвердження.
Внаслідок окупації Криму з 2014 року були незаконно позбавлені волі у рамцях політично вмотивованих кримінальних справ мінімум 70 осіб.
Експерти Кримської правозахисної групи склали графік, що відображує, як саме збільшується кількість осіб, позбавлених волі у рамцях політично вмотивованого кримінального переслідування у «кримських справах» з квітня 2014 року.
Якщо у другому кварталі 2014 року за ґратами у таких справах перебувало 5 осіб, то на початок четвертого кварталу 2017 року ця цифра збільшилася в 11 разів і склала 55 осіб.
На цей момент 52 особи утримуються у в’язницях і СІЗО Криму або РФ, троє перебувають під домашнім арештом. Експерти КПГ підкреслюють, що така цифра не є остаточною, тому що є й інші кримінальні справи в Криму, в яких можуть підтвердитися політичні мотиви переслідування.
Ці люди та їхні родини потребують допомоги і підтримки не лише міжнародного співтовариства, але й держави Україна. Багато родин кримських політв’язнів є багатодітними, і зараз 100 дітей в Криму залишилися без своїх батьків.
На думку експерта КПГ Ольги Скрипник, уряд і парламент України мають докласти максимум зусиль для найшвидшого ухвалення закону про допомогу жертвам політичних репресій та їхнім родинам. Законопроект, що в змозі вирішити частину проблем цих людей, вже розроблено та зареєстровано. На теперішньому етапі він потребує доопрацювання у Комітету ВРУ з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Після чого законопроект має бути винесений на голосування та підтриманий відповідною більшістю депутатів. Також в бюджет України на 2108 рік має бути закладено необхідні кошти на виконання такого закону.
Окрім того, внесення змін потребує й постанова КМУ № 651 від 11 липня 2012 р., що дозволить розширити можливості консулів України в РФ щодо допомоги українським політв’язням у російських колоніях.