В Криму, внаслідок незаконних обшуків, що їх окупаційні російські правоохоронні органи проводять, приховуючись «гласним оглядом помешкання», у активістів нерідко вилучають техніку, засоби мобільного зв’язку та інші речі.
Кримська правозахисна група зафіксувала кілька випадків такого вилучення, після якого кримчани не можуть повернути своє майно.
Як-от, наприклад, у Наталки Ващенко в Керчі ще влітку 2016 року внаслідок одного з таких незаконних «обстежень» співробітники СБ забрали два ноутбуки з квартири її матері. Пізніше, після письмового звернення Ващенко до ФСБ, один ноутбук повернули, але другий – ні. Схожа ситуація сталася у родині українських активістів Наталки Харченко та Андрія Виноградова. У січні 2017 року після незаконно проведеного у будинку батьків Наталки «гласного огляду помешкання» з оселі забрали чотири комп’ютери й досі не повернули. В обох випадках техніку вилучали з тією метою, щоб спробувати в ній «відшукати» якісь заборонені файли чи то зайти в соціальні мережі під паролями власників аккаунтів, швидше за все, для фабрикації кримінальної чи адміністративної справи проти активістів.
Головне: у разі вилучення майна вимагайте скласти протокол вилучення та зробити копію цього документа. Якщо вам відмовляють скласти протокол, запишіть, коли, ким і у кого, за якою адресою та на якій підставі здійснюється гласний огляд помешкання, складіть перелік усіх учасників «обстеження», а також повний список усього, що у вас було вилучено. У подальшому ви можете оскаржити ці дії силовиків у органах вищої інстанції, у суді чи прокуратурі. Для того, щоб повернути своє майно, Ви можете письмово звернутися безпосередньо до керівника того оперативно-пошукового органу (ФСБ, МВД), співробітники якого проводили «огляд помешкання» та вилучили ваше майно.
Експерт Кримської правозахисної групи Юрій Гришин розробив докладні рекомендації з повернення майна, вилученого при гласному огляді, та шаблон заяви про повернення майна.
Раніше експерти Кримської правозахисної групи пояснювали, чим юридически юридично відрізняються поняття «обшук» і гласний та негласний «огляд жилого помешкання», що їх проводять в Криму окупаційні силові структури. Оскільки обшук, згідно де-факто діючого в Криму російського законодавства, може проводитися лише після відкриття кримінальної справи, то до активістів часто приходять не з обшуком, але саме з «гласним оглядом житлового помешкання». Юристи КПГ вже надавали рекомендації, як діяти Юристы КПГ давали подробные рекомендации, как действовать під час проведення обшуків, як повернути речі, вилучені під час обшуку, а також, що необхідно робити при проведенні у вашій оселі «гласного огляду житла».