Росії необхідний людський ресурс для довготривалої війни з Україною, тому вона буде максимально “використовувати” окуповані території, зокрема, мілітаризувати свідомість дітей для служби у своїй армії. Про це голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник розповіла на пресконференції в Медіацентрі Україна – Укрінформ «Вкрадене дитинство. Як Росія готує до війни українських дітей в окупації та депортації».
За словами Ольги Скрипник, саме в Криму Росія почала будувати систему мілітаризації дітей: з часом Крим став не лише військовим полігоном, а є майданчиком для багатьох незаконних практик – депортацій, мілітаризації, викрадень, політичних переслідувань і т.д.
“Мілітаризація дітей – це не просто дії держави-агресора, а міжнародний злочин. Пропаганда, спрямована на забезпечення служби жителів окупованих територій в армії держави-окупанта, заборонена ст. 51(1) Четвертої Женевської конвенції. У Криму така пропаганда, яка на дітей розповсюджується всі 10 років, є також засобом здійснення воєнного злочину у вигляді примусу до служби у збройних силах ворога. Це і є форма примусу“, – підкреслила Ольга Скрипник.
За словами голови КПГ, система, яка забезпечує безперервну пропаганду військової служби у російській армії серед дітей включає:
– дитячі садки (наприклад, показовий дитячий садок № 36, де наказом відкрили 3 кадетські класи для заохочення дітей дошкільного віку) і школи («військово-патріотичне виховання»)
– літні табори (навчають основ військової справи і поводження зі зброєю)
– політичні партії РФ
– РПЦ (наприклад, “табір товариства православних розвідників-слідопитів”)
– Юнармія
– Регіональний центр з підготовки до військової служби і військово-патріотичного виховання (Кримпатріотцентр)
– Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту Росії («ДТСААФ Росії»)
– «Міністерство освіти, науки і молоді» Криму
– Міністерство спорту РФ (армійський рукопашний бій, військово-прикладний спорт, військово-спортивне багатоборство, веслування на шлюпках, стрільба із штатної або табельної зброї)
– Міністерство оборони РФ
“Ціль такого “патріотичного” виховання одна – змусити дітей служити в армії РФ, коли реальність така, що не існує іншого виходу, – йти і вмирати за РФ. Це цілеспрямована політика, в це вкладаються величезні бюджети…в Росії саме Міноборони дає вказівки, що саме робити з дітьми в школах”, – каже Ольга Скрипник.
Голова Центру громадянської просвіти «Альменда» Марія Суляліна розповіла, що на тимчасово окупованих територіях України проживає понад 1,6 мільйона дітей. Мінімум 100 тисяч із них залучені в російські пропагандистські «молодіжні організації».
За словами Суляліної, велику роль у нав’язуванні проросійських настроїв відіграють молодіжні так звані «військово-патріотичні рухи» РФ, як-от «Юнармія» та «Движение Первых». За наведеними нею даними, до першого належать мінімум 38,5 тисяч дітей, до другого — мінімум 62 тисячі.
Суляліна зазначила, що РФ також створює «кадетські класи», де школярів навчають посиленої військової підготовки, змушують носити військову форму, нав’язують їм російські наративи.
«Дітей із першого класу готують воювати проти їх власної держави, вчать сприймати РФ своєю країною», — акцентувала голова Центру громадянської просвіти «Альменда».
За даними Уповноваженої Президента України з прав дитини Дар’ї Герасимчук, Росія депортувала близько 250 тисяч українських дітей. У РФ натомість заявляють про 744 тисячі, приховуючи особисті дані неповнолітніх.
Такі цифри озвучила адвокаційна менеджерка кампанії Where Are Our People? Христина Шкудор.
«Де тут правда, ніхто не знає, адже Росія, коли забирає дитину на свою територію, змінює їй свідоцтво про народження. Таким чином дитина повністю стає громадянином Російської Федерації. Далі її передають на усиновлення. Знайти дитину після цього фактично неможливо», — поінформувала Шкудор.
Вона додала: через те, що Росія приховує особисті дані, українській стороні відомі менше 20 тисяч імен депортованих дітей. На переконання менеджерки, щоб їх відшукати, потрібно отримати доступ до російських архівів.
Наразі, за словами Шкудор, конкретної формули повернення неповнолітніх із Росії немає. Це стане можливим лише за умови перемоги України у війні.
Нагадаємо, з 1-го вересня 2024 року у шкільному розкладі старшокласників Росії та окупованих територій України з’явиться новий предмет “Основи безпеки та захисту Батьківщини”. BBC отримала копію свіжонадрукованого видання до цього предмета та проаналізувала кремлівські фейки про війну з Україною, якими рясніє підручник.