За публічного обвинувачення прокуратури АРК та міста Севастополя двох колишніх працівників СБУ в окупованому Криму заочно засуджено до 9 та 10 років позбавлення волі. Мова йде про двох колишніх співробітників Главку СБУ в АРК Андрія Тішеніна і Артура Шамбазова, які після окупації півострова перейшли на службу до ФСБ РФ та катували українського активіста, учасника Євромайдану в Києві Олександра Костенка.
«Це перший вирок за порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України) з початку міжнародного збройного конфлікту в Криму. Прокурори в суді довели, що засуджені ув’язнили та катували українського активіста Євромайдану Олександра Костенка», – повідомив керівник прокуратури Криму Ігор Поночовний.
“Після окупації півострова ЗС РФ у 2014 році колишні працівники СБУ почали співпрацювати з ворогом та перейшли на службу до так званого управління ФСБ РФ по Республіці Крим та м. Севастополь. На початку 2015 року «співробітники ФСБ» у м. Сімферополь викрали, а надалі ув’язнили українського активіста, учасника Революції Гідності Олександра Костенка. До нього застосовувались катування електричним струмом, фізичне насильство та погрози. Такими методами засуджені намагалися отримати зізнання у злочині, якого активіст не вчиняв, а саме у нанесенні тілесних ушкоджень співробітнику спецпідрозділу «Беркут» у 2014 році на Майдані Незалежності у м. Києві. Через декілька місяців окупанти вже розпочали суд над потерпілим. Обвинувачення проти нього представляла колишня окупаційна «прокурорка» Криму Наталія Поклонська. Пізніше за цю справу вона отримала звання «генерала», – йдеться у повідомленні прокуратури.Суд визнав винними «працівників» незаконно створеного УФСБ у вчиненні воєнного злочину, що полягає у катуванні і незаконному ув’язненні громадянина України та є серйозним порушенням ст. 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року.
- Як повідомляла КПГ, 5 лютого 2015 року двоє співробітників ФСБ Росії викрали Олександра Костенка біля його будинку у Сімферополі. Його жорстоко катували. За версією окупаційного слідства, 18 лютого 2014 року під час «масових заворушень» у Києві Костенко завдав тілесних ушкоджень співробітнику кримського спецпідрозділу «Беркут».
- У травні 2015-го мешканця Сімферополя Олександра Костенка кримський «суд» засудив до чотирьох років і двох місяців в’язниці нібито за завдавання каліцтв співробітнику кримського «Беркуту» в Києві. Справу українця тодішня «прокурорка Криму» Наталія Поклонська використала для своєї політичної кампанії, щоб стати депутатом Держдуми.
- Справа Костенка стала безпрецедентною на той час, оскільки російська влада, власне, покарала його за участь у подіях лютого 2014 року, що трапилися навіть не в Криму, а у Києві. Олександр Костенко був визнаний політв’язнем. Сам він провину не визнав.
- Після розгляду касаційної скарги термін зменшили до трьох років і шести місяців ув’язнення. Кримчанина тримали в російській виправній колонії № 5 м. Кірово-Чепецьк.
- Після арешту Олександра у березні 2015 року його батькоФедір Костенко публічно заявив про тортури, за допомогою яких окупаційна влада вибивала необхідні їй «свідчення» у його сина: били, зламали руку, потім підвішували за неї, били електричним струмом. Після цього Федір Костенкопопрямував із Криму до Києва, щоб публічно розповісти про незаконну справу проти його сина, проте до півострова не дістався. 2 березня 2015 року Федір Костенко зник безвісти у Києві, до Криму він не повертався, його пошуки тривали усі ці роки.
- Костенка було звільнено 3 серпня 2018 року після завершення терміну ув’язнення.
- Як повідомлялося, Костенко зник у Києві у березні 2022 року. Востаннє Олександр Костенко зателефонував матері 2 березня 2022 року, розповів, що їде на зустріч зі знайомим на вулицю Тургенєвську у Києві та більше на зв’язок не виходив. «Я знаю, що він дуже хотів захищати Україну в цій війні, шукав можливості піти на фронт, але брали лише у резерв», – розповіла Олена Костенко. Родичі подали заяву до поліції про зникнення Костенка.