На прес-конференції в Києві 15 листопада було оприлюднено текст публічного звернення громадських організацій до уряду України. У своєму зверненні громадські діячі інформують, що благоустрій КПВВ на адмінкордоні з Кримом фактично не ведеться. Хоча постанову уряду про такий благоустрій було прийнято 4 липня 2018 року.
Правозахисники вимагають від Міністерства інфраструктури України, Херсонської обласної державної адміністрації і УДП «Укрінтеравтосервіс» виконати до кінця 2018 рішення Уряду про виділення коштів для будівництва тимчасових контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України / виїзду з неї для автомобільного сполучення та зон сервісного обслуговування перед ними ( Постанова № 584 від 4 липня 2018).
Звернення підписали керівники трьох організацій: Кримської правозахисної групи, Української Гельсінської спілки з прав людини та Крим.SOS.
Правозахисники також розробили рекомендації для уряду України щодо впорядкування КПВВ на адмінкордоні з Кримом.
В рекомендаціях пропонується облаштувати у максимальній наближеності до КПВВ Центри надання адміністративних послуг, забезпечити належне транспортне сполучення з найближчими населеними пунктами Херсонської області та покращити стан дорожнього покриття біля КПВВ.
Також правозахисники пропонують уряду зробити низку кроків по благоустрою КПВВ, зокрема:
- Забезпечити на всіх КПВВ умови для цілодобового надання медичної допомоги.
- Організувати на території КПВВ криті приміщення для очікування, де розмістити місця для сидіння та сповивання/годування дитини, а також обладнати маршрут просування осіб, котрі перетинають КПВВ, накриттями.
- Забезпечити необхідні санітарно-гігієнічні умови на КПВВ, включно до можливості користування туалетами для осіб, котрі перебувають на території КПВВ. Створення таких умов передбачено абзацом 3 підпункту 1 пункту 2 Постанови КМУ від 17.08.2002, де зазначено, що технічним завданням на проектуванні будівництва та реконструкції пунктів пропуску через державний кордон має передбачатися створення належних культурнопобутових і санітарно-гігієнічних умов для осіб, котрі перетинають державний кордон, і працівників відповідних контрольних підрозділів. Забезпечити належне обслуговування кабін переносних біотуалетів, наданих УВКБ ООН, що розташовані перед входом на КПВВ.
- Обладнати за межами КПВВ на контрольованій території місця для зупинок громадського транспорту, де пасажири зможуть безпечно очікувати прибуття транспортних засобів.
- Перед шлагбаумом КПВВ, який визначає розмежування між територією КПВВ та тимчасово окупованою територією України, розмістити інформаційний стенд (щит), який чітко попереджає людей, які прямують до АР Крим та м. Севастополь, що далі починається тимчасово окупована територія, де державні органи України тимчасово не виконують своїх повноважень та не мають можливості безпосередньо захистити права та інтереси громадян України, іноземців та осіб без громадянства.