Володимир Чекригін, заступник голови правління Кримської правозахисної групи в ефірі 5 каналу розповів про долю політичних бранців Кремля.
– З кожним днем кількість політв’язнів в Криму змінюється, ми дознаємось про справи, про які раніше не було відомо. Деякі люди отримали вирок і були відправлені на територію Росії відбувати покарання, деякі вже відбули покарання і про це ми дізнаємось тільки зараз. Коли затримують якогось підозрюваного, йому дають адвоката за призначенням. Одночасно починається тиск на нього: мовляв, якщо ви будете звертатись до правозахисників, будете надавати цьому розголос, ви отримаєте ще більший вирок. Кажуть: подивіться на Сєнцова – весь світ за нього заступався, а він отримав 20 років, про вас же взагалі ніхто не знає. Приблизна кількість таких політв’язнів – близько сотні.
Як правило, справи розглядаються в Криму, але якщо це так звані терористичні статті, то їх розглядають спеціалізовані суди, яких на території Криму немає. Тому людей навіть під час розгляду судової справи можуть вивозити на територію материкової Росії. Коли вже йдеться про вироки з великим строком, то людей переважно відправляють з Криму. Це робиться ще й для того, щоб ускладнити доступ і родичів, і правозахисників, і активістів, які хочуть підтримати цих людей.
Стосовно юридичної допомоги, за законодавством РФ адвокат може бути тільки російським, з відповідною ліцензією. Обов’язково всі ці справи повинні мати широкий розголос, щоб цю картину побачило світове співтовариство. В останній заяві Європейського союзу згадується справа Володимира Балуха і ЄС вимагає його звільнення.
На жаль, консульські служби не можуть надавати допомогу тим, хто знаходиться на території окупованого Криму. Тільки якщо людину відвезли на материкову частину Росії, тоді у консула може бути змога її відвідувати. Але це залежить від того, громадянином якої країни – України чи Росії цю людину визнає влада РФ. І якщо людина визнана громадянином Росії, доступ консулу намагаються перешкодити. Нажаль, така ситуація нерідко трапляється з кримчанами, тому що Росія вважає їх своїми громадянами.
За законодавством РФ, де-факто діючим у Криму, адвокат може бути тільки російським, з відповідною ліцензією.
З боку України, наразі МЗС була розроблена відповідна Постанова, де визначено розширений перелік допомоги, яку може надавати консул. Після підписання Гройсманом ця Постанова протягом 30 днів набуде чинності, і тоді у консульських установ з’явиться змога сплачувати послуги адвокатів. Зараз же всі родини політв’язнів сплачують ці послуги або власним коштом, або намагаються знайти кошти за допомогою правозахисних організацій.
Обов’язково всі політичні справи повинні мати широкий розголос, щоб цю картину побачило світове співтовариство. В останній заяві Європейського союзу згадується справа Володимира Балуха і ЄС вимагає його звільнення.
На жаль, консульські служби не можуть надавати допомогу тим, хто знаходиться на території окупованого Криму. Тільки якщо людину відвезли на материкову частину Росії, тоді у консула може бути змога її відвідувати. Але це залежить від того, громадянином якої країни – України чи Росії цю людину визнає влада РФ. І якщо людина визнана громадянином Росії, доступ консулу намагаються перешкодити.
Наразі МЗС була розроблена відповідна Постанова, де визначено розширений перелік допомоги, яку може надавати консул. Після підписання Гройсманом ця Постанова протягом 30 днів набуде чинності, і тоді у консульських установ з’явиться змога сплачувати послуги адвокатів. Зараз же всі родини політв’язнів сплачують ці послуги або власним коштом, або намагаються знайти кошти за допомогою правозахисних організацій.
В останній час державні органи, МЗС та Прокуратура Автономної республіки Крим починають більш співпрацювати з громадськими організаціями, ставитись до них з більшою повагою, розуміти їх силу і значення. У нас є можливість залучати людей на самому півострові, збирати докази безпосередньо там, у прокуратури АРК такої можливості немає. Але у неї є свої джерела інформації, тому така співпраця надає багато переваг обидвим сторонам.