Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Як допомогти українським політв’язням

Ольга Скрипник, координатор кримської правозахисної групи, в ефірі Чорноморської телерадіокомпанії розповіла про українських політв’язнів, яких зараз утримує Російска Федерація, які є можливості у держави Україна стосовно допомоги в’язням та визволення ціх людей.

 

– Які можливості є для вирішення питання політв’язнів?

Питання політв’язнів для всіх нас болюче, це наші громадяни, які перебувають за гратами, незаконно позбавлені волі, їх щонайменше 54 особи. Це ті, хто був заарештований в Криму і на території Росії. З цього приводу є два проекти.

Перший – це зміни до Постанови про використання коштів консульськими відділами, згідно з якими українські консули на території Росії отримають додаткову грошову можливість допомагати нашим заручникам. Це насамперед сплата послуг адвокатів. Наразі ці кошти находять або громадські організації, або родичі, або небайдужі громадяни, держава ж зараз в цьому участь не бере.

Другий законопроект, який був зареєстрований ще в серпні 2017 року, стосується матеріальної підтримки родин політв’язнів та самих політв’язнів. Він потребує доопрацювання, але досі з серпня депутати не знайшли часу, щоб до нього дійти. Це ненормальна ситуація і її потрібно терміново вирішувати, щоб родини отримали реальні кошті. Кожного дня, коли людина утримується за гратами, треба робити передачі в СІЗО, шукати ліки, сплачувати послуги адвокатів – то де брати всі ці кошти?

Проект «Десять кроків» як раз можна виконати зараз, навіть в важких умовах, коли в нас іде війна.

 – Розкажіть про вашу ініціативу про нагородження Володимира Балуха.

Більшість мешканців півострова, що стали Героями України до 2014-го року – підтримали російську окупацію. За фактом – це антигерої. Натомість ті, хто чинить опір окупантам – є справжні герої України. Велика група громадських діячів та правозахисників звернулась до президента України аби той присвоїв звання Героя України Володимиру Балуху – політв’язню, що нині знаходиться у СІЗО.

Що стосується стану здоров’я Володимира Балуха,  після незаконного вироку – його одразу взяли під варту у залі суду, потім перевели до СІЗО Сімферополя. У нього і до цього були хвороби, які загострилися під час утримання під вартою. Поки він був під домашним арештом, він так і не зміг пройти обстеження, бо суддя Дідеєва та Федеральна служба виконування покарань РФ не надали йому дозвіл залишити дім, щоб поїхати до лікаря. Таким чином, ми не знаємо весь перелік проблем зі здоров’ям  Володимира. Знаємо, що є проблеми з нірками, зі спиною та серцем. Тому ліки, які будуть намагатися передавати активісти, в кращому випадку тільки зможуть полегшити його стан, але не вилікують.

Ті ж самі проблеми у інших наших в’язнів, кримськотатарських активістів. Найбільш цинічна справа, якщо ми говоримо про їх стан здоров’я, це те, що відбувається з Бекіром Дегерменджи, який взагалі потрапив до реанімації. Навіть тоді його не випустили під домашній арешт, щоб родина могла піклуватися про нього. Людина з кисневою маскою перебувала у суді, потім його повезли в реанімацію та ще й прикували до ліжка, щоб не зміг втекти, коли він був у комі. Цінність людського життя для цієї страшної системи, яка пришла  в Крим після окупації, не існує.

Наші в’язні, які опинилися в СІЗО, а потім у російських колоніях, вони всі, на жаль, мають проблеми зі здоров’ям, бо умови, в яких їх утримують, жахливі. Починаючі з харчування, санітарних умов и закінчуючи тим, що неможливо отримати необхідні ліки. Перелік того, що можна передати в СІЗО, не лікує, в найкращому випадку може трохи зняти біль.

– Як у цій ситуації можна допомагати політв’язням?

– Перше – це матеріальна підтримка з боку держави. Друге – це підтримка моральна.  Ми оприлюднили відкрите звернення журналістів, засобів масової інформації України,  кримськотатарських організацій, правозахисних організацій та до 25 січня збираємо підписи. Ми вважаємо, що Володимир Балух заслуговує на звання Героя України за свого життя і звертаємося з цим до Президента.

– Що відомо про в’язнів, яких на початку року вивезли з території Криму до Росії?

– Йдеться про справу проти кримських мусульман, серед яких більшість кримські татари. За сфальсифікованими свідченнями їх звинувачують або у участі в “Хізб ут-Тахрір” або в “Джамаат табліг”, які заборонені в Росії. В цілому 29 людей переслідуються по цій справі. Є 4 вироки по справі.  Серед засуджених Руслан Зейтулаєв, якого вже двічі засудили за цією справою. Зараз ще шість людей перевезено з Криму до Ростова, де будуть судові засідання.   Коли двох з них етапували, то на певний період залишили в Краснодарі, і адвокат повідомив про тортури, травлю собаками. І це не перший випадок, нам відомо, що до затриманих людей дуже часто застосовують насильство, не годують. Зараз ці шість людей очікують на продовження незаконних засідань, які будуть відбуватись в Ростові-на-Дону.

Взагалі сам факт перевезення громадян України до Росії є воєнним  злочином, і правозахисні організації надають відповідну інформацію до Міжнародного кримінального суду.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top