До російського “Реєстру іноземних агентів” внесли журналістку видання “Ґрати”, правозахисницю та активістку з Криму Лутфіє Зудієву.
“Таврувати людей ярликами — «іноземний агент», «екстреміст», «терорист» — це цілком у дусі нашого часу, коли закони перетворюються на інструмент політичних репресій. Нічого нового і, на жаль, нічого несподіваного.
Я, як і раніше, думаю, що боротися за справедливість — це майже завжди йти проти течії. Це не про прийняття нав’язаних правил чи чиїсь повістки. Це про вибір, який одного разу робиш — і лишаєшся йому вірним”, – написала активістка.
Реєстр іноземних агентів у Росії — це список осіб, медіа чи організацій, яких РФ вважає тими, що діють під впливом інших країн. Після внесення до реєстру таким особам чи організаціям доводиться вказувати статус “іноагента” у всіх публікаціях і регулярно звітувати.
До цього реєстру раніше вже внесли українських журналістів – Ірину Ромалійську, Івана Яковину, політолога Тараса Березовця та адвоката Миколу Полозова.
Лутфіє Зудієва – активістка “Кримської солідарності” та журналістка видання “Ґрати”. Висвітлює судові процеси та порушення прав людини в окупованому Криму. До 2014 року керувала дитячим центром, вже після окупації вимушено взялась за правозахист.
Як пише Суспільне, Зудієву затримували у 2019 році за публікацію в соціальній мережі. Тоді активістка сплатила штраф розміром 2 тисячі рублів за нібито публікацію “екстремістської символіки”.
27 липня 2023 року Лутфіє Зудієву затримали під будівлею “Верховного суду Криму” в Сімферополі, де проходив розгляд апеляційної скарги у справі політвʼязнів Нарімана Джелялова та Асана і Азіза Ахтемових. Пізніше журналістку оштрафували на 12 тисяч рублів. А 12 лютого 2024 року Касаційний суд РФ прийняв до розгляду скаргу щодо цього штрафу.
Вранці 22 лютого в будинку Лутфіє Зудієвої співробітники окупаційних правоохоронних органів провели обшук. Після цього активістку відвезли у “Центр протидії екстремізму”. Кримську татарку відпустили через 3 години, склавши на неї два адмінпротоколи за “зловживання свободою масової інформації” за пости на її особистій сторінці у Facebook. У двох із них Зудієва згадувала видання “Радіо Свобода” і не вказала, що редакцію визнано в Росії “іноземним агентом”.
У березні окупаційний Київський районний суд у Сімферополі оштрафував правозахисницю за частиною 2.1 статті 13.15 КоАП РФ — “Зловживання свободою масової інформації” на 2 500 рублів (1 059 грн).
У травні дільничий з окупаційного відділу МВС “Джанкойський” вручив застереження Зудієвій про недопустимість проведення мітингів.
У червні “Київський районний суд” у Криму розглянув апеляційну скаргу на рішення мирового судді та залишив чинним рішення про притягнення журналістки до адміністративної відповідальності за “зловживання свободою масової інформації”.