Росія веде проти України загарбницьку колоніальну війну з елементами геноциду, яку вона цинічно намагається видати за боротьбу з нацизмом. Про це аналітикиня КПГ Ірина Сєдова заявила під час публічних слухань свідчень жертв окупації Криму у Сеймі Латвії. Під час заходу всі мали можливість дізнатися про наслідки незаконної окупації Криму Росією та репресії, які агресор здійснює проти народу Криму, зокрема кримськотатарської громади.
“Насправді росіяни займаються знищенням будь-якого спротиву, особливо на окупованих територіях. Вони намагаються стерти національну ідентичность людей, знищити свободу совісті та релігії, забрати у нас свободу слова. Вони хочуть, щоб люди в Криму боялися говорити навіть на кухнях те, що думають, ходили лише в правильні одобрені Росією храми і казали тільки те, що дозволяють окупанти, говорили тільки російською і були покірними рабами імперії”, – наголосила Ірина Сєдова.
Правозахисниця нагадала, як Росія ігнорує МГП, фальсифікує карні справи та виносить неправомочні вироки людям, незгодним із політикою РФ. Наразі КПГ зафіксувала щонайменше 264 цивільних жителя Криму, яких росіяни позбавили волі та висунули їм політично мотивовані звинувачення. Окрім цього ще більш ніж 100 цивільних людей викрадені та кинуті в кримські СІЗО без будь-яких звинувачень.
“Для того, щоб отримати зізнання у злочинах, яких вони не скоювали, застосовуються тортури. Потім цих людей перед телекамерами змушують визнавати себе терористами та диверсантами. Людей катують електричним струмом, утримують в жахливих умовах, після вироків їх примусово депортують до російських колоній. В’язнів відправляють в найвіддаленіші закутки Росії. В російських колоніях людей з надуманих причин на тривалий час кидають у карцери та штрафні ізолятори. Ще один вид знущань – умисне ненадання медичної допомоги хворим”, – наголосила Ірина Сєдова.
Крім того, правозахисниця нагадала про знищення національної ідентичності на окупованих Росією територіях, утиски свободи слова, переслідування журналістів, мілітаризацію свідомості дітей і інші злочини.
“Всі, хто винен в цих злочинах, мають бути обов’язково покарані. Саме тому ми фіксуємо всі ці факти та звертаємося до урядів країн світу, щоб пояснити необхідність підсилення санкцій та розгляду всіх злочинів російських окупантів в спеціалізованих трибуналах, в тому числі в Спеціальному трибуналі щодо злочину агресії проти України. Радянська влада не була покарана за геноцид кримських татар. Більше того, росіяни зараз встановлюють на окупованих територіях України пам’ятники Сталіну, який віддав наказ про депортацію. Якщо злочинці не покарані, то злочин буде скоєно знову. І цього разу він буде стосуватися і кримських татар, і всіх інших народів, які Росія постійно мріє знищити. Ми маємо зупинити росіян зараз, щоб геноцид не повторився”, – наголосила правозахисниця.
Публічні слухання свідчень жертв окупації Криму були організовані Комітетом Сейму у закордонних справах у співпраці з парламентською групою зі сприяння співпраці з українським парламентом, парламентською групою з підтримки Міжнародної кримської платформи та Посольством України в Латвії.
У 2019 році Сейм став першим іноземним парламентом, який офіційно визнав депортації та репресії проти кримських татар геноцидом, скоєним радянським режимом. Щороку 18 травня відзначається День пам’яті жертв геноциду кримських татар, присвячений жертвам масових депортацій, що розпочалися 18 травня 1944 року – тисячам кримських татар, яких було депортовано з їхніх домівок до віддалених регіонів СРСР.