Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник та засновник Justice Initiative Fund Станіслав Асєєв стали лауреатами міжнародної премії Freedom Award 2024 від датського фонду Poul Lauritzen Foundation.
Фундація заснована Полом Лаурітценом, датським бізнесменом та активним учасником руху Спротиву в Данії часів Другої світової війни. Щороку фонд присуджує одну премію за видатні досягнення в галузі правозахисту та розповсюдження інформації про порушення прав людини у різних частинах світу.
Церемонія нагородження пройшла в Музеї данського спротиву. Під час промови Ольга Скрипник подякувала народу Данії за військову та гуманітарну підтримку України.
“Український молодий поет та відомий дитячий тренер літнього табору “Строкаті єноти” Максим Кривцов написав такі строки: “Коли мене запитають, що таке війна/ я без роздуму відповім: імена”. Максим добровільно вступив до лав української армії, щоб захистити український дітей, для яких він став найкращим вчителем. Він загинув на фронті від російського обстрілу у січні минулого року.
Війна в Україні – це імена, імена героїчних військових, які захищають ціною власного життя, імена військовополонених та цивільних полонених, потерпаючих від жорстоких тортур в російських в’язницях, імена дітей, вбитих російськими ракетами та бомбами або викрадених та депортованих в Росію, імена людей, які чинять спротив в умовах російської окупації.
Церемонія в музеї окупації має для нас особливий символізм. Ця нагорода відзнака не лише нашої роботи, але всіх тих, хто на окупованих територіях чинить спротив, залишається вірним цінностям прав людини, бореться за справедливість та попри все залишається українцем”, – наголосила Ольга Скрипник.
Правозахисниця розповіла, що КПГ вже 11 років, від початку російської агресії, збирає докази злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних у Криму та інших окупованих територіях. Задокументувано більше 1500 жертв політично мотивованих переслідувань в окупованому Криму, зібрано інформацію про 600 суддів та 200 прокурорів та представників російського ФСБ, які прямо причетні до політично мотивованого переслідування та тортур проти громадян України в окупованому Криму та інших окупованих територіях та Росії, подано декілька комунікацій до Міжнародного кримінального суду про воєнні злочини, скоєні в окупованому Криму.
Ольга Скрипник підкреслила, що з 2022 року в рамках обмінів між Україною та Росією було звільнено лише близько 180 цивільних полонених. Тисячі людей можуть так і не повернутися додому з російського полону.
За словами керівниці КПГ, сьогодні всі можуть докластися до звільнення та повернення українців з полону. Для цього важливо:
- Активно долучатися до Міжнародної платформи за звільнення цивільних заручників
- Зробити видимими злочини Росії проти цивільних
- Поширювати інформацію та історії цивільних заручників
- Продовжувати надавати військову підтримку Україні. Сьогодні у нас нема іншого шляху захистити людей в Україні окрім зброї.
“Україна стала ще одним історичним прикладом, коли кожна людина може змінити хід історії, може чинити спротив навіть найстрашнішому ворогу, може вибороти свободу. Сьогодні весь демократичний світ постав перед викликом. Тоталітарні та терористичні режими прагнуть знищити систему, побудовану на цінностях прав людини та демократії. Якщо кожен з нас стане частиною спротиву цьому, то ми збережемо світ, який побудованій на цінності людського життя та людської гідності”, – сказала Ольга Скрипник.