11 вересня у Києві стартував четвертий саміт «Кримської платформи»: до нього приєдналися понад 60 учасників.
Президент України Володимир Зеленський зауважив, що завдяки Кримській платформі вдалося повернути й зміцнити увагу світу до російської окупації українського Криму.
«Ми зараз, зокрема, завдяки Кримській платформі, завдяки всім нашим дипломатичним зусиллям, завдяки спротиву нашого народу, наших воїнів абсолютно чітко примушуємо Росію до реальності, а саме – до міжнародного права, до сили світової солідарності, а також до необхідності відновити для України повну справедливість і зрештою – надійний мир для всієї нашої землі, для всіх наших людей», – зазначив президент.
Президент Литви Гітанас Наусєда наголосив, що Литва ніколи не визнає окупації українських територій і завжди вимагатиме, щоб Росія відвела свої війська.
«Ми також підтримуємо створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування осіб, відповідальних за злочин агресії», – заявив президент Литви.
Прем’єр-міністра Хорватії Андрей Пленкович запевнив у подальшій підтримці України, зокрема в допомозі енергетичному сектору, розмінуванні, лікуванні військових та відпочинку українських дітей.
«І, звичайно, те, що мало хто з інших країн може вам надати, а саме – досвід наших державних прокурорів, наших суддів, наших спеціалізованих поліцейських підрозділів у розслідуванні воєнних злочинів», – сказав він.
Прем’єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня зауважила, що всі іноземні лідери приїхали особисто взяти участь у четвертому саміті міжнародної Кримської платформи, щоб підтвердити: Крим – це Україна, а Росія програє цю війну. Евіка Сіліня також оголосила про вже третій пакет військової допомоги з початку цього року. До нього, зокрема, увійдуть бронемашини та безпілотники.
«Ми глибоко переконані, що майбутнє України – у справедливому мирі, безпеці та процвітанні серед інших союзників і партнерів у євроатлантичній спільноті», – підсумувала вона.
Росія почала свою агресію не в лютому 2022 року, а понад 10 років тому. Міф, що якщо Україна змириться з втратою Криму, то Росія задовольниться, був розвінчаний путінською агресією”, — заявив державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен
Державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен переконаний: Путін хоче захопити всю Україну, адже він відкрито говорить про відновлення Російської імперії.
“Крим — це те, за що борються українці. Вони борються за невід’ємне право визначати своє майбутнє, за повагу до прав і свобод, за територіальну цілісність — це те, що прописано у Статуті ООН”, — заявив Державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен.
Він наголосив, що квазі-вибори, примусове вивезення дітей з Криму, незаконне затримання активістів, нав’язування російської мови, культури та релігії — це не окремі випадки, це шаблон того, що робить Росія з будь-якою частиною України, яку вона окуповує. Ентоні Блінкен також підкреслив успіхи України у пошкодженні третини ВМС Росії та створенні зернового коридору.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що за 10 років окупації Крим став для росіян випробувальним майданчиком для жорстоких тактик, які Росія тепер використовує по всій окупованій частині України. Трагічні відлуння депортації кримських татар радянської епохи звучать сьогодні: зникнення, тортури, спроби знищення кримськотатарської культури та переслідування журналістів і правозахисників.
Урсула фон дер Ляєн запевнила, що Європа підтримує Україну в документуванні кожного зі злочинів і допоможе забезпечити, щоб правосуддя було здійснено, адже “мир без правосуддя — це не мир”.
“Справжній мир — це той, який гарантує, що війна не може повернутися. Мир, який дозволяє людям зосередитися на своєму майбутньому. Саме тому інтеграція України до Європейського Союзу є в центрі наших зусиль”, — наголосила Урсула фон дер Ляєн.
Президентка Європейської комісії наголосила, що Європа була на боці України з першого дня агресії Росії, і вже надала понад 118 мільярдів євро підтримки, і ще багато чого попереду. Вона також заявила, що спроби Путіна зламати дух України зазнали невдачі. Натомість Україна тримається сильною.
“Наші народи ніколи не були настільки близькими. Разом ми вистоїмо і переможемо, об’єднані нашою відданістю вільній і демократичній Україні”, — заявила Урсула фон дер Ляєн.
Віцепрезидент Інституту миру США, посол США в Україні (2006-2009 рр.) Вільям Тейлор наголосив, що військова поразка путінської армії — це шлях до досягнення миру в Україні. Важливим фактором є і максимальна консолідація всіх міжнародних партнерів, союзників України, які зможуть дати відсіч у вигляді санкцій, дипломатичної ізоляції Російської Федерації від цивілізованого світу.
“Коли Путін зрозуміє, що українці не здадуться, що американці продовжать постачати зброю і фінансування Україні. Коли він зрозуміє, що європейці не здадуться і не перестануть підтримувати Україну, тоді він усвідомить, що йому не перемогти, і йому доведеться шукати інший вихід”, — упевнений Тейлор.
У рамках саміту “Кримської платформи” говорили й про порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму.
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, звертаючись до аудиторії кримськотатарською мовою, заявив, що представницький орган кримськотатарського народу вимагає звільнити з російських в’язниць усіх українських військових і цивільних полонених, про що йдеться і в рамках української Формули миру, запропонованої Президентом України Володимиром Зеленським. Це було знаково особливо в контексті того, що сам Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу раніше був захоплений російськими окупантами у Криму з 2021 року після участі в першому Інавгураційному Саміті Кримської платформи. Нарімана Джеляла було повернуто з російського полону у рамках взаємного звільнення цивільних полонених до 28 червня 2024 року.
“Україна одинадцятий рік протистоїть російській агресії. Мета Росії протягом століть не змінилася — вона намагається знищити незалежну Українську державу та поневолити українську націю”, — заявив Наріман Джелял. Він підкреслив, що будь-які територіальні поступки не лише не призведуть до бажаного миру, але й навпаки — стануть насамперед несправедливістю щодо корінних народів України, в першу чергу через систематичні порушення окупантами прав людини, політичні переслідування та арешти усіх незгодних з російською окупацією. Заступник голови Меджлісу додав, що з перших днів російської окупації найбільш консолідованими в підтримці територіальної цілісності України були корінні народи України, і саме з цієї причини вони зазнали найжорсткіших репресій з боку російських окупантів. Він переконаний: “Україна більше за всіх прагне примирення та миру, однак цього примирення не можна досягти шляхом компромісів зі совістю, територією та незалежністю”.
Наостанок, від імені Меджлісу Наріман Джелял висловив вдячність Президенту України за підтримку ініціатив щодо відновлення прав корінних народів України. “Звільнення та реінтеграція Криму мають бути пов’язані з процесом відновлення прав корінного кримськотатарського народу, в тому числі політичних прав,” — підсумував він.
На саміт цього разу приїхали понад 60 учасників від різних країн на рівні президентів, прем’єр-міністрів, представників. Це вкотре говорить про глобальну підтримку України в межах міжнародного права.
Використані матеріали з сайту президента України, Кримської платформи