15 серпня Президент України вніс до Верховної Ради законопроєкт “Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду та поправок до нього” (р.н. 0285). Це важливий історичний крок, особливо в умовах повномасштабної війни проти України та безпрецедентної кількості міжнародних злочинів, які щодня вчиняються РФ.
Організації коаліції, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, вітають таку ініціативу голови держави.
Ми підтримуємо ратифікацію Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду (далі – МКС) та Кампальських поправок до нього. Вважаємо, що цей крок допоможе посилити спроможність національної правової системи здійснювати кримінальне переслідування та притягнення до відповідальності осіб, які скоїли найтяжчі міжнародні злочини.
Ми переконані, що ратифікація Римського статуту МКС та гармонізація національного кримінального законодавства з міжнародним є одним з пріоритетних кроків держави у сфері захисту прав людини в умовах війни. Саме тому коаліція включила цю рекомендацію парламенту до переліку пріоритетних кроків держави у сфері захисту прав людини, визначеному коаліцією ще на початку 2024 року.
Ми впевнені, що ратифікація Римського статуту МКС є важливим елементом євроінтеграційних процесів. В Угоді про Асоціацію з ЄС (стаття 8) передбачені зобов’язання України щодо ратифікації Римського статуту МКС.
Після ратифікації Римського статуту МКС Україна отримає право:
- номінувати власних громадян для участі у виборах прокурора МКС, голови канцелярії, суддів;
- брати участь у розробленні резолюцій, спрямованих на розвиток і посилення роботи МКС;
- голосувати під час Асамблеї країн-учасниць Римського статуту;
- працювати над змінами до Римського статуту, зокрема щодо злочину агресії.
Крім того, ратифікація Римського статуту МКС підвищить шанси отримання компенсацій для українців, які постраждали від воєнних злочинів РФ. Адже після ратифікації Україна зможе впливати на те, як розподілятимуться кошти Цільового фонду МКС для потерпілих і кому вони будуть виплачуватися. Також Україна зможе отримувати технічну допомогу для посилення національної спроможності від інших країн-учасниць Асамблеї МКС.
Ми розуміємо умови, в яких Верховній Раді України пропонується ратифікувати Римський статут МКС з певними обмеженнями (зокрема, застосуванням статті 124 Римського статуту МКС щодо обмеження дії юрисдикції суду стосовно вчинення воєнних злочинів громадянами України). Втім, ми висловлюємо сподівання, що це обмеження буде знято якомога скоріше після ратифікації Римського статуту МКС українським парламентом. Натомість національна правоохоронна система, яка має забезпечувати всю повноту здійснення правосуддя в умовах війни, повинна мати максимальну підтримку, в тому числі, з боку міжнародних партнерів України
Ратифікація Римського статуту МКС – це важливий крок нашої країни на шляху забезпечення справедливості та невідворотності покарань за вчинення найтяжчих міжнародних злочинів, а також ще одне підтвердження усвідомленого вибору, який зробив народ України в підтримці цінностей прав людини та демократичних свобод. Ми закликаємо парламент підтримати ратифікацію Римського статуту МКС та його повноцінну імплементацію до національного законодавства України.
20 серпня 2024 року
ГО “Донбас СОС”
БФ “Схід SOS”
Центр прав людини ZMINA
Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
Кримська правозахисна група
ГО “КримСОС”
БФ “Право на захист”