28 підозрюваних зафіксували правозахисники у справі Османа Аріфмеметова- одного із перших громадянських журналістів у Криму.
Такі дані містяться у базі “Кримські справи” – онлайнресурсу КПГ, де оприлюднена частина бази про громадян України, які наразі утримуються в місцях несвободи за сфабрикованими політично мотивованими кримінальними «кримськими справами». Цей ресурс надає можливість побачити окупаційних суддів, прокурорів, співробітників ФСБ РФ, які причетні до переслідування конкретної людини.
Більше подробиць – у хронології переслідування, яке зібрали аналітики КПГ.
Хронологія переслідування:
Учитель математики та інформатики Осман Аріфмеметов мешкав разом із своєю родиною – дружиною Аліє і двома маленькими дітьми – в селі Строганівка Сімферопольського району. Після того, як в Криму розпочалися обшуки й арешти кримських мусульман, Осман став активно підтримувати своїх співвітчизників. Він ходив до місць проведення обшуків і відвідував “судові” засідання. Активіст робив і публікував відео з місця подій.
У лютому 2017 року російські силовики вчинили обшук у будинку Марлена Мустафаєва. Аріфмеметов прийшов до будинку Мустафаєва й знімав відео того, що відбувалося, на свій планшет. Його разом з дев’ятьма іншими кримськими татарами, котрі також прийшли підтримати родину Мустафаєва, затримали й відвезли до поліційного відділку.
21 лютого 2017 року суддя Київського районного суду Сімферополя Можелянський Віктор Анатолійович виніс рішення про адмінарешт Аріфмеметова Османа Фератовича строком на 5 діб за ст. 20.2 ч.1 КоАП РФ за начебто участь в несанкціонованому мітингу. Арештували за те, що Осман прийшов в цей день до Марлена Мустафаєва, в будинку якого силовики проводили обшук. 30 березня 2017 року, за інформацією “Крим.Реалії”, Османа Аріфмеметова знову було затримано через те, що він приніс їжу затриманому в цей день Ремзі Бекірову в будівлю “центру Е” Сімферополя, в цей же день Аріфмеметова відпустили.
27 березня 2019 року в його будинку пройшов обшук за його відсутності. 27 березня ввечері біля 21:00 його затримали в м. Аксай Ростовської області разом з Ремзі Бекіровим та Рустемом Шейхалієвим і зранку 28 березня привезли в Крим. Під час затримання та під час перевезення їх били до втрати свідомості, не годували цілу добу. 28 березня 2019 року “суддя” “Київського районного суду” Сімферополя Долгополов за зверненням слідчого ФСБ Махньова призначив термін тримання під вартою до 15 травня 2019 року за ст. 205.5 УК РФ. Номер справи (3/1-73/2019).
29 березня привезли назад до Ростова-на-Дону.
14 травня 2019 суддя Кировського районного суду Ростова-на-Дону Ельміра Фадєєва продовжила термін утримання під вартою до 15 серпня 2019.
18 липня 2019 “суддя” “Верховного суду” Криму Палій Андрій залишив в силі рішення судді Долгополова від 28 березня про початок тримання під вартою. Розгляд апеляції відбувся вже після того, як сплив кінцевий термін тримання під вартою за цим рішенням, тобто ця апеляція носила формальний характер. Номер справи (22К-2223/2019).
12 серпня 2019 Кіровський районний суд Ростова-на-Дону продовжив термін утримання під вартою до 15 листопада 2019 року.
З 12 по 17 жовтня 2019 просидів п’ять діб у карцері сімферопольського СІЗО №1 за те, що в нього знайшли перелік телефонних номерів родичів, за міжкамерні розмови та за те, що відмовився знімати штани під час обшуку (мотивував віросповіданням).
12 листопада 2019 року суддя «Київського районного суду Сімферополя» Діденко (Диденко) продовжив строк тримання під вартою до 15 лютого 2020 року. Під час судового засідання адвокати Ладін та Веліляєв подали до суду клопотання, що їхніх підзахисних Османа Аріфмеметова та Сеітвелі Сейтабдієва під час доставлення до судових засідань протягом доби не забезпечують їжею, що можна прирівняти до катувань голодом.
5 грудня його було направлено на примусову психіатричну експертизу. 13 грудня 2019 року адвокат Семедляєв повідомив, що Аріфмеметов перебуває у неопалюваній палаті у «Кримській республіканській психіатричній лікарні № 1». Він вимушений спати в куртці та шапці.
19 грудня 2019 року “суддя” “Верховного суду” Криму (ймовірно Олексій Послєдов) залишив чинним рішення щодо утримання під вартою Османа Аріфмеметова до 15 лютого 2020 року.
10 лютого 2020 року суддя «Київського районного суду Сімферополя» Антон Цикуренко продовжив термін тримання під вартою до 15 березня 2020 року.
11 березня 2020 року об’єднання “Кримська солідарність” повідомило, що у “Київському районному суді” Сімферополя суддя Бєлоусов Михайло продовжив арешт Осману Аріфмеметову до 27 березня 2020 року. Такий короткий термін продовження обумовлений тим, що районні суди в РФ не в змозі продовжувати термін перебування під вартою на загальний термін більше як рік. Ця норма застосовується і в “судах” Криму. Подавав клопотання про продовження арешту слідчий Бушуєв (Бушуев).
16 квітня 2020 “Верховний суд Криму” залишив це рішення в силі.
9 червня 2020 “Верховний суд Криму” продовжив термін тримання під вартою до 15 вересня.
23 липня 2020 року у Третьому апеляційному суді загальної юрисдикції м. Сочі (ймовірно суддя Сіліна Ольга ) розглядалися апеляційні скарги захисту щодо продовження тримання під вартою Османа Аріфмеметова. Адвокат Олексій Ладін повідомив, що розглядаючи справу Османа Аріфмеметова, суддя скасувала постанову першої інстанції про утримання його під вартою, але після цього за власною ініціативою, без клопотань прокурора й слідчого, продовжила йому термін утримання під вартою до 23 серпня 2020 року. Справу повернули на новий розгляд.
10 серпня 2020 року “Верховний суд” продовжив термін утримання під вартою Османа Аріфмеметова до 15 вересня 2020 року.
11 вересня 2020 року “Верховний суд” Криму продовжив термін утримання під вартою до 15 грудня 2020 року.
27 жовтня 2020 року Третій апеляційний суд загальної юрисдикції м. Сочі (РФ) залишив чинним рішення про утримання під вартою
10 грудня 2020 “Верховний суд” Криму продовжив терміни утримання під вартою Османа Аріфмеметова до 14 січня 2021 року.
30 грудня 2020 Південний окружний військовий суд РФ ухвалив рішення етапувати із Сімферополя до Ростова-на-Дону та продовжити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 6 місяців — до 16 червня 2021 року.
3 березня 2021 року Третій апеляційний суд м. Сочі (імовірно суддя Носкова Анна) розглянув скаргу на рішення про утримання під вартою Османа Аріфмеметова до 14 січня 2021. На цей момент термін утримання під вартою за рішенням першої інстанції вже добіг кінця, адже щодо Аріфмеметова вже було ухвалено нове рішення щодо продовження терміну утримання під вартою до 16 червня. Таким чином, розгляд цієї скарги був формальним і унеможливлював реалізацію права на оскарження.
23 березня 2021 року суддя Південного окружного військового суду В’ячеслав Корсаков видалив з зали суду за бажання відповідати на питання суду рідною кримськотатарською мовою та відмову розмовляти російською.
7 червня 2021 суддя Південного окружного військового суду В’ячеслав Корсаков продовжив термін тримання під вартою до 20 вересня 2021.
15 липня 2021 суддя Апеляційного військового суду РФ Пересада залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова В’ячеслава Олексійовича про продовження тримання під вартою.
7 вересня 2021 року суддя Південного окружного військового суду Корсаков В’ячеслав продовжив арешт до грудня 2021 року.
15 жовтня 2021 суддя Апеляційного військового суду РФ Солін (Солин) залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова В’ячеслава Олексійовича про продовження тримання під вартою.
14 грудня 2021 суддя Південного окружного військового суду В’ячеслав Корсаков продовжив термін тримання під вартою до 20 березня 2022 .
27 січня 2022 суддя Апеляційного військового суду РФ Єгоров (Егоров) залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова про продовження тримання під вартою.
21 квітня 2022 суддя Апеляційного військового суду РФ Мордовін (Мордовин) залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова про продовження тримання під вартою.
26 травня 2022 суддя Апеляційного військового суду РФ Винник залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова про продовження тримання під вартою.
9 червня 2022 у Південному окружному суді під час засідання суддя Корсаков задовольнив клопотання обвинувачення додати до поточної справи виписку ще з неіснуючого протоколу з засідання іншої п’ятірки тієї ж справи. При цьому захист подавав клопотання про допит слідчого Сергія Махньова , проте суд його не задовольнив. На цьому ж засідання Корсаков продовжив арешт до 20 вересня 2022.
15 липня 2022 суддя Апеляційного військового суду РФ Винник залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова про продовження тримання під вартою.
6 вересня 2022 у Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону суддя В’ячеслав Корсаков продовжив арешт до 20 грудня 2022. Прокурор Олексій Потєхін не зміг обґрунтувати своє клопотання, проте, суддя все одно його задовольнив, незважаючи на доводи захисту.
14 жовтня 2022 суддя Апеляційного військового суду РФ Винник залишив в силі рішення судді Південного окружного військового суду Корсакова про продовження тримання під вартою.
24 листопада 2022 року судді Південного окружного військового суду Корсаков В’ячеслав, Денис Галкін та Ігор Шендриков винесли вирок 14 років колонії (4 з них він має провести у тюрмі) за ст. 30 ч.1, ст.278; ст.205.5 ч.2 УК РФ.
Фігуранти:
1. Єгоров (Егоров) Олег Олександрович (Александрович)
2. Авамілєв (Авамилев) Юнус
3. Бєлоусов (Белоусов) Михайло (Михаил) Миколайович (Николаевич)
4. Бушуєв (Бушуев) Сергій (Сергей) Олександрович (Александрович)
5. Винник Сергій (Сергей) В’ячеславович (Вячеславович)
6. Галкін (Галкин) Денис Олександрович (Александрович)
7. Діденко (Диденко) Денис Олександрович (Александрович)
8. Долгополов Андрій (Андрей) Миколайович (Николаевич)
9. Колпіков (Колпиков) Євген (Евгений) Сергійович (Сергеевич)
10. Корсаков В’ячеслав (Вячеслав) Олексійович (Алексеевич)
11. Кравчук Ольга
12. Купецков Андрій (Андрей) Викторович
13. Махньов (Махнев) Сергій (Сергей) В.
14. Мемедалієв (Мамедалиев) Нусрет
15. Можелянский (Можелянський) Виктор (Віктор) Анатольевич (Анатолійович)
16. Мордовін (Мордовин) Олександр (Александр) Олександрович (Александрович)
17. Палій (Палий) Андрій (Андрей) Юрійович (Юрьевич)
18. Пересада Олександр (Александр) Миколайович (Николаевич)
19. Полянський (Полянский) Михайло (Михаил)
20. Послєдов (Последов) Олексій (Алексей) Юрійович (Юрьевич)
21. Потєхін (Потехин) Олексій (Алексей)
22. Сіліна (Силина) Ольга Володимирівна (Владимировна)
23. Солін (Солин) Анатолій (Анатолий) Валентинович
24. Фірсов (Фирсов) Костянтин (Константин) Сергійович (Сергеевич)
25. Фадєєва (Фадеева) Ельміра (Эльмира) Наілівна (Наилевна)
26. Цикуренко (Цыкуренко) Антон Сергійович (Сергеевич)
27. Шабанов Ельдар (Эльдар) Ібрагімович (Ибрагимович)
28. Шендріков (Шендриков) Ігор (Игорь) Викторович
Організаційні одиниці:
1. Апеляційний військовий суд (Апелляционный военный суд), Власіха, Московська обл., РФ
2. Верховний суд Республіки Крим (Верховный суд Республики Крым)
3. Военная прокуратура Южного военного округа РФ
4. Кіровський районний суд (Кировский районный суд) Ростова-на-Дону, РФ
5. “Київський районний суд Сімферополя” (Киевский районный суд г. Симферополя)
6. Кримська республіканська психіатрична лікарня №1 (Крымская республиканская клиническая психиатрическая больница № 1 им. Н. И. Балабана)
7. “Отряд мобильного особого назначения «Беркут» Росгвардии Крыма” (ОМОН)
8. Південний окружний військовий суд (Южный окружной военный суд) РФ
9. Слідчий ізолятор № 1 м. Сімферополя (ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Республике Крым и г. Севастополь)
10. Третій апеляційний суд загальної юрисдикції (Третий апелляционный суд общей юрисдикции), м. Сочі, РФ
11. “Управління ФСБ Росії по Республіці Крим та м. Севастополю” (Управление Федеральной Службы безопасности РФ по республике Крым и городу Севастополю)
12. “Управление МВД России по городу Симферополю”
13. ФКУ СІЗО-1 ГУФСВП Росії по Ростовській області (Федеральное казенное учреждение «Следственный изолятор №1 Главного управления Федеральной службы исполнения наказаний по Ростовской области» ФКУ СИЗО-1 ГУФСИН Ростов-на-Дону)