Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

«Відпрацьовують, як у 1937 році»: в окупації посилюють «полювання» у соцмережах?

Російська окупаційна влада відкрито погрожує українцям ув’язненням за їхню активність у соціальних мережах, звернув увагу і голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. За його словами, на окупованих територіях створили псевдоправоохоронне об’єднання – так звану «антитерористичну комісію».

Як зазначає Федоров, у соцмережах вишукують незгодних з режимом окупації та погрожують кримінальною відповідальністю за «лайки», репости і донати організаціям, які в РФ вважають «екстремістськими». Він додав, що у такий спосіб російські силовики хочуть тримати в страху місцевих жителів.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» детальніше дізнався про те, хто саме перевіряє соцмережі в окупації, за що саме переслідують жителів захоплених територій, яка відповідальність загрожує у такому випадку?

  • У Криму окупанти оштрафували жительку Нової Каховки Вікторію Бакалець. Про це почали повідомляти в травні із посиланням на підконтрольні окупаційній владі ЗМІ. За їхніми даними, жінка, отримавши російський паспорт, переїхала до Сімферополя, але продовжувала в соціальній мережі Facebook публікувати записи із закликами не йти на незаконний російський референдум. Також вона начебто «ображала Росію», за що і була затримана. Як пишуть окупаційні пабліки, жительці Нової Каховки призначили штраф розміром 40 тисяч російських рублів. Також жінку змусили зізнатися, що вона виклала у соціальних мережах начебто неправдиву інформацію про дії російської армії.
  • Також відомо, що за допис у соцмережах оштрафували жителя Бердянська, повідомило місцеве видання «Бердянськ 24». За даними журналістів, чоловік оприлюднив пропозицію про виключення Росії зі складу ООН. Свій пост житель окупованого Бердянська залишив 12 серпня 2023 року. Через це чоловіка притягнули до адміністративної відповідальності та покарали штрафом у 30 тис. рублів. Допис в соціальній мережі окупаційна прокуратура трактувала як «заклик до проведення заходів обмежувального характеру стосовно РФ»

«Штрафи в 10 тисяч гривень»

Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов розповів «Новинам Приазов’я», що раніше випадки переслідувань за дописи у соцмережах були поодинокими. Зараз ця тенденція набирає обертів. Російські силовики намагаються запровадити тотальний контроль, каже посадовець.

«Я от особисто знаю одного хлопця, якого затримали за коментарі в соціальних мережах, в яких він висловлювався на підтримку територіальної цілісності України, в яких він висловлювався проти окупації. І його не просто оштрафували або притягнули до відповідальності, його саме незаконно затримали, тобто, його позбавили свободи незаконно. Жителів Бердянська штрафують сьогодні доволі на великі суми за публікацію в соціальних мережах – в гривневому еквіваленті десь близько на 10 тисяч гривень», – сказав Дудукалов.

Є інший бік цієї діяльності, зазначив він, коли окупанти наказують своїх же прибічників.

«Так, проросійський громадянин записував і публікував у соціальних мережах критику щодо окупаційної влади, називаючи їх казнокрадами та корупціонерами. В цьому він звинувачував саме російських високопосадовців. Попри те, що він проросійський, його незаконно затримали», – поділився Дудукалов.

«Повертають закон назад у часі»

Російські силовики перевіряють і ті дописи, що були опубліковані до окупації, стверджує політик. Інформації про це зʼявляється все більше.

«Тобто, сьогодні вони відкрито і відверто намагаються повернути закон назад в часі, що суперечить логіці, глузду, юриспруденції, чому завгодно. Це просто чергові приводи зменшити права і свободи, залякати місцеве населення, тому що окупанти розуміють, що вони суспільство не контролюють, вони не стали лідерами думок», – звернув увагу посадовець.

Окупанти у Скадовську в травні 2022 року
Окупанти у Скадовську в травні 2022 року

За його даними, у Бердянську останнім часом посилилися патрулювання представників Росгвардії, які перевіряють телефони місцевих жителів.

«Перевірка гаджетів нікуди не поділася, вона продовжується. І вона дуже серйозно залежить від професійних і інтелектуальних здібностей саме тієї особи, яка перевіряє людину. Тому що були випадки, коли на вулиці перевіряли в телефоні історію пошуку в YouTube. Отже, люди одне одного навчали чистити навіть історію пошуку. Були випадки, коли в людей перевіряли у перші місяці окупації банкінг, тобто, застосунки банківські – дивилися, чи людина кудись донатить, чи вона скидає гроші на ЗСУ. Тому небезпека залишається на вулицях, але команди, які моніторять соціальні мережі, більш активно працюють, судячи з того що є вироки, є штрафи, є притягнення до відповідальності. Оці всі методи – все за класикою окупанти відпрацьовують, як у 1937 році,», – каже Дудукалов.

«Бояться говорити навіть між собою»

На окупованій частині Херсонщини також відстежують дописи у соціальних мережах і карають за це місцеве населення. Голова Скадовської територіальної громади Олександр Яковлєв розповів «Новинам Приазов’я», що у цьому регіоні вже є випадки, коли жителям призначали штрафи за їхню діяльність у соцмережах.

Люди, які співпрацюють з ФСБ або з «Центром Е», також збирають у соціальних мережах інформацію на тих, хто висловлюється проти Путіна, каже Скрипник
Люди, які співпрацюють з ФСБ або з «Центром Е», також збирають у соціальних мережах інформацію на тих, хто висловлюється проти Путіна, каже Скрипник

«До людей приходили, проводили з ними профілактичні бесіди за дописи. Ну, і, відповідно, паралельно, залежно від того, як людина реагує на ці розмови, могли застосуватися адміністративні штрафи. По кримінальному провадженню мені невідомо, чи є за дописи кримінальні штрафи, а штрафи точно були. І такі виховні бесіди, як вони це називають, також є. Це можуть бути просто навіть «лайки» десь там за проукраїнську позицію чи за щось там позитивне про Україну. А таких дописів провокативних, де б там були заклики, якихось таких взагалі немає, бо це жорстко контролюється», – сказав голова Скадовської громади.

Російська окупаційна влада намагається усіляко висвітлювати випадки, коли карає за дописи у соціальних мережах, і у такий спосіб залякати місцеве населення, додав він.

«Місцеві не тільки бояться лайкати в інтернеті, що фіксується, а навіть бояться між собою говорити. Бо є випадки показових покарань штрафами, тому зараз люди дуже намагаються бути обережними. Випадки покарань вони висвітлюють для того, щоб інші бачили це і боялися», – вважає Яковлєв.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«За кримською системою»

На окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей російські силовики запроваджують систему, яку вже налагодили у Криму за останні 10 років. Про це «Новинам Приазов’я» розповіла голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

«Враховуючи, що частина територій досі залишається під окупацією, росіяни там повідкривали свої так звані суди, в тому числі у Запорізькій і Херсонській областях. Я думаю, що тепер просто вони будуть посилювати цей адміністративний ресурс для того, щоб грабувати далі населення. Я маю на увазі штрафи. Тому що ми бачимо, що, наприклад, в тому ж самому окупованому Криму по багатьох справах, де раніше могли б бути, наприклад, ув’язнення, теж використовуються здебільшого саме штрафи. Я думаю, що це якраз спосіб поповнення місцевих бюджетів через те, що Росія має серйозну кризу внаслідок війни з Україною. У такий спосіб будуть забирати останні кошти у людей», – переконана Скрипник.

За що карають?

Найбільш популярна стаття, за якою притягають до адміністративної відповідальності у Криму – це за начебто дискредитацію російської армії, каже правозахисниця. Організація, яку очолює Скрипник, задокументувала на півострові понад 600 таких адмінсправ, де людей штрафують здебільшого на 30-50 тисяч рублів.

Російські окупаційні сили відстежують майже всі соціальні мережі
Російські окупаційні сили відстежують майже всі соціальні мережі

«І за що зазвичай штрафують? За різні публікації в різних соціальних мережах – «Однокласники», Telegram, Viber, YouTube, Facebook, «Вконтакте». В принципі російські окупаційні сили відстежують майже всі соціальні мережі. Те, що ми бачимо, наприклад, по адміністративних справах у Криму. Скажу одразу, що Telegram – один з найпопулярніших, це найбільш небезпечна взагалі платформа для комунікації. ФСБшники самі створюють різні Telegram-канали, групи, в тому числі у Facebook, «Однокласниках», де вони під різними гаслами, неправдивою інформацією збирають людей з проукраїнськими або антиросійськими поглядами. Були там групи «Крим-Україна» або «Український Крим», там збирали якраз людей, які мають такі погляди, потім закидали туди різну інформацію, дивилися, що відповідають люди і потім на підставі цього писалися доноси, відкривалися адміністративні або кримінальні справи проти людей», – пояснила вона.

«ФСБ допомагають донощики»

Для відстежування всіх соціальних мереж на окупованих територіях Росія використовує величезний ресурс, каже Скрипник. Для цього в структурі російського МВС створений окремий підрозділ – «Центр Е», який начебто бореться з екстремізмом.

Пожежа на Керченському мосту на світанку в Керченській протоці. Україна, окупований Крим, 8 жовтня 2022 року
Пожежа на Керченському мосту на світанку в Керченській протоці. Україна, окупований Крим, 8 жовтня 2022 року

 

«Більшість їхньої діяльності базується на тому, щоб відстежувати всі соціальні мережі. Крім того, в Криму є ще ті, хто займається доносами, тобто це люди, які співпрацюють з ФСБ або з «Центром Е». Вони збирають у соціальних мережах теж будь-яку інформацію про людей, які висловлюють свої погляди на підтримку України або проти Путіна, або пишуть про злочини росіян в Україні – воєнні злочини або злочини проти людяності. Тобто, це дуже налагоджена система, яка включає як офіційні органи влади – ФСБ, МВС, так і ті спільноти, які співпрацюють з силовими структурами РФ», – сказала вона.

«Систему вдосконалили»

Експерт російського правозахисного центру «Меморіал» Сергій Давідіс зазначив, що у Росії ретельно відстежували висловлювання у соціальних мережах і до повномасштабного вторгнення в Україну. Втім, після цього, каже, систему ще більше вдосконалили.

За його словами, до початку повномасштабної агресії існувала відповідальність за так званий заклик до екстремістської діяльності, порушення ненависті та ворожнечі до соціальних груп, приниження гідності групи осіб за ознакою приналежності до національної культури, виправдання тероризму або ознаки тероризму.

«Після початку повномасштабної війни влада Російської Федерації публічно оголошує тероризмом будь-яку збройну боротьбу проти агресії, яка пов’язана з ударами по російській території або по території, яка оголошена беззаконно владою РФ своєю, наприклад, як Кримський міст. Ми маємо десятки прикладів переслідувань, коли хтось каже, що слід було чекати ударів по Кримському мосту. Тобто, навіть якщо людина просто висловлює розуміння того, що цього слід очікувати», – каже співрозмовник.

Після повномасштабного вторгнення в Україну у Росії з’явилися нові статті, за якими притягують до відповідальності за висловлювання: це стаття про «дискредитацію» російської армії, а також за поширення «неправдивої» інформації про неї, розповідає правозахисник.

«Під дискредитацією розуміється негативне ставлення людини до діяльності влади, яка полягає у використанні армії і у здійсненні агресивної війни. Негативна думка про це виявляється достатньою для того, щоб притягнути людину до кримінальної відповідальності, якщо вона двічі таке зробила. І це сотні, десятки людей, притягнутих до кримінальної відповідальності за аналогічною статтею, і це тисячі людей, які притягнуті до адміністративної відповідальності за аналогічною статтею Кодексу адміністративних правопорушень», – пояснив Давідіс.

«Старі дописи теж «небезпечні»

Дописи у соціальних мережах небезпечні тим, що російська влада може визнати цей контент кримінальним, навіть якщо на момент публікації він таким не був, додав він.

«Публікації у соцмережі розцінюють як злочини, що тривають. Тобто справа не тільки в тому, що людина щось розмістила, воно могло бути і некримінальним в момент розміщення, але якщо потім якийсь контент оголошується державою кримінальним, то держава покладає на людину відповідальність за те, щоб вона видалила цей контент. А якщо цього не відбувається і допис продовжує існувати в соцмережах, це є злочином з погляду держави», – зазначив правозахисник.

Щоб уникнути переслідування та арештів, він радить суспільно активним людям видаляти весь контент з соціальних мереж за минулі роки, адже якимось чином відфільтрувати та оцінити, що держава розцінить як каране, а що ні, практично неможливо.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top