Зранку 22 лютого окупаційні силовики провели обшук у Джанкої у будинку журналістки та активістки “Кримської солідарності” Лутфіє Зудієвої. Після закінчення “слідчих дій” Зудієву затримали та повезли до Центру протидії екстремізму. Там на неї склали два протоколи за “зловживання свободою масової інформації”.
О 05:50 ранку до будинку Лутфіє під’їхав автомобіль без номерних знаків, четверо силовиків у масках пройшли до будинку, повідомляла “Кримська солідарність”.
“Сьогодні о 6-й ранку я прокинувся від тупоту. Подивившись на камеру я зрозумів, що це співробітники правоохоронних органів. Перестрибнувши через паркан вони відчинили ворота і ввійшли у двір. Вони голосно стукали у двері. Я попросив почекати, бо ми вдягалися. Вони пред’явили ухвалу Київського районного суду, про те, що у нас буде проводиться обстеження. Але практично вони провели обшук, змусили витягувати речі, щоб їх оглянути”, — розповів чоловік активістки Сейтасан Чикієв.
Адвоката Еміля Курбедінова не пустили до будинку правозахисниці.
Обшук закінчився близько 8:40. Як написало видання «Ґрати», з яким співпрацює Лутфіє Зудієва, “поліцейські” вилучили відеореєстратор, усі телефони, ноутбук та флешки. Крім того, забрали видану самвидавом збірку листів і текстів заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла «Я залишаюся», а також збірку доповідей російських правозахисників, у тому числі доповіді самої Зудієвої про політичні переслідування в Криму. Обшуком та затриманням керував начальник відділу Центру Е Руслан Шамбазов. Брав участь в обшуку і Роман Філатов.
Зудієву повезли до Центру Е в Сімферополі. Там на неї склали два протоколи за частиною 2 і частиною 2.1 статті 13.15 КоАП РФ (“Зловживання свободою масової інформації”).
Як пише видання, увагу окупантів привернули три пости Зудієвої на її сторінці у фейсбуці. У двох із них вона, посилаючись на матеріали «Радіо Свобода», не згадала, що це медіа визнано в Росії іноагентом. (У постах йшлося про переслідування адвокатів у Росії та Білорусі в контексті позбавлення адвокатського статусу одразу трьох кримських адвокатів, а також про вирок фрилансеру «Радіо Свобода» Владиславу Єсипенко).
У третьому посту, на який звернули увагу “поліцейські”, йшлося про колективні молитви кримських мусульман за затриманих у справі «Білогірської групи Хізб ут-Тахрір». Там поліцейські не знайшли маркування про визнання Хізб-ут-Тахрір у Росії терористичною організацією.
Лутфіє Зудієва – активістка громадського об’єднання «Кримська солідарність», журналістка та правозахисниця. Є матір’ю чотирьох дітей, двоє з яких неповнолітні.
Лутфіє Зудієву неодноразово переслідували за професійну діяльність. У липні 2023 року її вже затримували за обвинуваченням «в участі у масовому одночасному перебуванні громадян у публічному місці з метою подальшого висвітлення у ЗМІ». Тоді жінка приїхала до Сімферополя, щоб висвітлювати судове засідання у справі заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла та братів Ахтемових, обвинувачених у диверсії. Тоді її оштрафували на 12 тисяч рублів.