Аналітики Кримської правозахисної групи провели моніторинг телепрограм російських медіа за 2023 рік.
Відеоконтент аналізувався на предмет наявності у висловлюваннях спікерів закликів до геноциду українців та пропаганди ведення агресивної війни, яка включає в себе й заклики до скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів в Україні.
Контент обраних російських медіа також аналізувався на наявність висловлювань, які створюють підґрунтя чи мотивацію для геноциду, скоєння воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Для аналізу були відібрані висловлювання, у тексті яких одночасно зустрічалися слова «уничтожить» і «бандеровцы».
У висловлюваннях спікерів, що містили у собі вищевказані заклики, були наступні наративи:
– “всіх бандерівців і тих, хто їх підтримує, треба вбивати”;
– “всіх бандерівців треба знищити, іншого шляху у росіян немає”;
– “всіх бандерівців треба знищити, тому що вони – не люди”;
– “Україна – терористична держава, тому її треба знищити повністю”;
– “в Україні “преступный бандеровский” режим, тому цей режим і всіх ідейних бандерівців треба знищити”;
Заклики у цих висловлюваннях звучали у форматі порад або побажань або виглядали як дозвіл на вчинення певних дій.
Для досягнення своєї мети пропагандисти використовували такі прийоми:
- Розмиття меж між цивільними та комбатантами. У проаналізованих висловлюваннях спікери вдавалися до психолінгвістичної маніпуляції, що була спрямована на розмиття кордонів між військовими і цивільними. Зазвичай російські пропагандисти називають «бандерівцями» всіх українців, які підтримують незалежність та територіальну цілісність України. При цьому періодично російські пропагандисти називають бандерівцями тільки представників ЗСУ, а в деяких випадках – тільки представників української влади.
Вони також закликають знищити усіх “посібників бандерівців”, чим остаточно розмивають кордони між комбатантами та цивільним населенням.
В проаналізованому контенті спікери закликають до повного винищення бандерівців, але не уточнюють, хто саме мається на увазі під цим поняттям. Цей термін постійно вживається у російських медіа щодо українців разом з використанням мови ворожнечі. Така практика призвела до надання терміну негативної конотації та узагальненого сприйняття поняття «бандерівці» в сучасному контексті як негативного та небезпечного явища.
- Прямі цитати лідерів думок. Для розповсюдження закликів до геноциду та пропаганди ведення агресивної війни в основному використовувалися прямі цитати запрошених в ефір спікерів, які є авторитетами серед російського суспільства, серед них в тому числі були представники російської влади.
- Цитати умовної «людини з натовпу». Для розповсюдження у месенджері телеграм було використано відео, на якому користувачка соцмереж закликала до геноциду. При цьому користувачка соцмереж не була відомою публічною особою, але її відео із закликами було опубліковано в телеграм-каналі, що має велику кількість підписників. Подібний прийом також використовували й інші власники популярних телеграм-каналів, які публікували в стрічці перепости невідомих авторів із закликами до геноциду, або пропагандою ведення агресивної війни.
- Переказ цитати спікера своїми словами. В деяких проаналізованих прикладах ведучі програм російського телебачення, які називають себе журналістами, переказували цитати інших лідерів думок своїми словами, при цьому такий переказ містив у собі пропаганду ведення агресивної війни.
- Додавання мови ворожнечі від топ-чиновників. Для надання вагомості закликам до ведення агресивної війни деякі спікери додавали до своїх висловлювань цитати топ-посадовців РФ, зокрема й російського президента Путіна, що містили у собі мову ворожнечі щодо українців.
Варто зауважити, що подібні висловлювання є широко вживаними та розповсюджуються не тільки в ефірах російських медіа, але й в соцмережах та месенджерах. Особливого розмаху ця діяльність набирає у месенджері Телеграм, що не вживає заходів із блокування подібного небезпечного контенту.
За результатами моніторингу КПГ встановила щонайменше 11 спікерів в ефірах російського телебачення, які закликали до геноциду, скоєння воєнних злочинів, злочинів проти людяності та пропагували ведення агресивної війни:
Дмитро Пучков – публіцист, перекладач; Віктор Літовкин – військовий оглядач, полковник у відставці; Сергій Карнаухов – ведучій програми «Лабиринт Карнаухова» на каналі Solovyov Live; Магомед Даудов – голова парламенту Чечні; Армен Гаспарян – письменник, громадський діяч; Михайло Онуфрієнко – військово-політичний оглядач; Олександр Малькевич – перший заступник голови комісії Громадської палати РФ з розвитку інформаційного суспільства; Євген Прилєпін – письменник, громадський діяч; Борис Корчєвніков – актор, телеведучий; Олександр Лосєв – фінансовий аналітик, член Президіума РФ по зовнішній та оборонній політиці РФ; Андрій Луговий – перший заступник комітету Держдуми федеральних зборів РФ по безпеці і протидії корупції;
Відбір контенту проводився Кримською правозахисною групою за допомогою аналітичного сервісу «War of words», розробленого ГО «Змінюємось разом». В ході моніторингу аналізувалися телепрограми таких російських медіа: НТВ, «Первый канал», «Россия 1», «Звезда», «ТВЦ», «Россия 24», «Россия 1», «ЛДНР». Також до моніторингового переліку увійшли обрані відеоканали деяких російських та кримських медіа та спікерів, які мають велику кількість підписників у відеохостингах Youtube та Rutube та месенджері Телеграм.
Методологія відбору й оцінки контенту була розроблена кандидаткою психологічних наук, доцентом Києво-Могилянської Академії, дослідницею університету Уппсала, IRES (Institute for Russian and Eurasien studies, Швеція) Юлією Криловою-Грек з урахуванням результатів попередньго дослідження Кримської правозахисної групи «Мова ворожнечі в онлайн-медіа, які висвітлюють події у Криму».
Моніторинг висловлювань російських пропагандистів буде продовжено, з його результатами ви зможете знайомитися на сайті КПГ.
За посиланням наводяться приклади висловлювань, що, на думку аналітиків Кримської правозахисної групи, містять у собі заклики до геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів та пропаганду ведення агресивної війни на території України.