31 січня російська Держдума у другому і третьому читаннях одноголосно ухвалила законопроект про конфіскацію майна у засуджених за низкою статей, у тому числі про «фейки про російську армію».
Як пише РС, закон вносить зміни до ст.104.1 КК РФ (конфіскація майна). Зокрема, пункту «а» ч.1 статті розширює перелік злочинів, за якими на підставі обвинувального вироку передбачається конфіскація майна, одержаного внаслідок вчинення цих злочинів. До них будуть віднесені злочини за ст.207.3 КК РФ (“публічне поширення явно неправдивої інформації про використання ЗС РФ, виконання державними органами РФ своїх повноважень, надання добровольчими формуваннями, організаціями або особами сприяння у виконанні завдань, покладених на ЗС РФ або війська національної гвардії РФ” ) та 280.4 КК РФ (“публічні заклики до здійснення діяльності, спрямованої проти безпеки держави”).
Крім того, ст.104.1 доповнюється приміткою, згідно з якою під діяльністю, спрямованою проти безпеки РФ, розуміється вчинення хоча б одного зі злочинів, передбачених, зокрема, статтями про найманство, геноцид, дезертирство, невиконання наказу, отримання або дачі хабара та бандитизм. Загалом у цьому переліку понад 30 статей кодексу. Зокрема, ч.2 ст.280.4 КК РФ доповнюється пунктами про “скоєння злочину з корисливих спонукань чи найму та з мотивів політичної, ідеологічної, расової, національної чи релігійної ненависті, чи ворожнечі чи з мотивів ненависті чи ворожнечі щодо будь-якої соціальної групи” . У ст.48 КК РФ (“позбавлення спеціального, військового чи почесного звання, класного чину та державних нагород”) вноситься положення про можливість позбавляти за рішенням суду звань та нагород за низку злочинів.
Йдеться про статтях 207.3 (“публічне поширення свідомо неправдивої інформації про використання ЗС РФ”), 280 (“публічні заклики до здійснення екстремістської діяльност”), 280.1 (“публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ”), 280. 3 (“публічні дії, направлені дискредитацію використання ЗС РФ”). Також у цьому списку, зокрема, статті 280.4 (“публічні заклики до провадження діяльності, спрямованої проти безпеки держави”), 284.2 (“заклики до введення заходів обмежувального характеру щодо РФ, громадян РФ чи російських юридичних осіб”), 284.3 (“сприяння у виконанні рішень міжнародних організацій, в яких РФ не бере участі, або іноземних державних органів”) та 354.1 (“реабілітація нацизму”).
Законопроект має затвердити Рада Федерації та підписати президент.
Окупаційний «голова» Криму Сергій Аксьонов заявив, що підтримує закон.
«Всіх цих мерзотників треба бити по їхньому найболючішому місцю – гаманцю. Причому бити якомога болючіше. Треба перекрити будь-які можливості заробляти у Росії, одночасно поливаючи брудом Росію. Нехай вороги харчуються на ворожих теренах. Але навряд чи вони там цікаві комусь. Так, витратний матеріал», – написав Аксьонов
Упродовж 2023 року у Криму тривало згортання свободи слова й переслідування журналістів. Окупаційна влада продовжила практику переслідування за адміністративною статтею про «публічні дії, спрямовані на дискредитацію російської армії» (стаття 20.3.3. КпАП РФ, застосовується з 4 березня 2022 року).
За 2023 рік КПГ задокументувала відомості про щонайменше 339 рішень окупаційних «судів» про ухвалення адміністративного покарання за ст. 20.3.3 КпАП РФ