У 2021 році за ініціативи Президента України був ухвалений Закон України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”. Він набрав чинності 19 листопада 2022 року. Цей Закон визначив процедуру встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також ключові гарантії, що надаються особам, чия свобода незаконно обмежена з боку РФ, та членам їхніх родин. Закон, серед іншого, передбачає надання щорічної та одноразової грошових допомог, компенсацію витрат на правову допомогу, забезпечення житлом для тимчасового проживання, освітні пільги тощо.
Утім, за рік, що минув з дня набрання Законом чинності, не всі його положення було належним чином реалізовано, а сам він недостатньо забезпечує реалізацію прав і додаткових гарантій для тих, чия свобода була обмежена внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей.
Експертами Кримської правозахисної групи, Центру прав людини ZMINA, КримSOS, Медійної ініціативи за права людини, БФ “Схід SOS” була підготовлена аналітична записка.
На підставі аналізу статей Закон України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” від 26.01.2022 No 2010-IX (набрав чинності 19 листопада 2022 року), відповідей органів державної влади щодо його реалізації, із врахуванням досвіду громадських правозахисних організацій і позиції родичів осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, було сформовано цей аналітичний документ щодо практики реалізації Закону та рекомендації з покращення його положень.