З початку повномасштабного вторгнення Російська Федерація розширила масштаби переслідування жителів Криму за будь-які публічні прояви проукраїнської позиції. Поширеним інструментом для цього стали адміністративні покарання за порушення статті 20.3.3 КпАП РФ (“дискредитація збройних сил РФ”). З березня 2022 року Кримська правозахисна група документує випадки переслідування кримчан за цією статтею. Представляємо до вашої уваги короткий огляд “судових” рішень за статтею 20.3.3 КпАП РФ.
За останні півроку Кримська правозахисна група задокументувала кілька десятків “судових” рішень, винесених підконтрольними РФ кримськими “судами” за такими справами. Аналіз рішень доводить, що ця стаття використовується для системних обмежень свободи вираження поглядів на території Криму.
Склалася практика переслідування за наступні дії:
- антивоєнні лозунги та висловлювання;
- публікації в соцмережах фото українського прапору;
- спроби називати Крим окупованою територію України;
- будь-які негативні висловлювання щодо представників російської влади та армії;
- висловлювання на підтримку Україні;
- публікація в мережі або озвучування на вулиці гасла «Слава України»;
- висловлювання своєї думки із засудженням воєнних злочинів, скоєних в зоні бойових дій на території України;
- намагання називати «Спеціальну воєнну операцію» війною.
За шість місяців (з 1 квітня по 30 вересня 2023 року) КПГ задокументувала щонайменше 150 рішень “судів” про адміністративне покарання жителів Криму за ст. 20.3.3 КпАП РФ. Покаранням за наведені вище висловлювання зазвичай штрафи у розмірі від 15 000 до 50 000 російських рублів.
Наводимо в якості прикладів деякі цитати “судових” рішень.
Переслідування за антивоєнні лозунги та вислови
26 квітня 2023 року “суддя” «Київського районного суду» Сімферополя Валентина Каминіна винесла рішення про штраф у розмірі 30 000 рублів проти жителя Криму, який в соціальній мережі Інстаграм опублікував прапор України з написом «мирного неба над головою».
«Виявлено публікацію, опубліковану в соціальній мережі «Інстаграм», на якій зображено прапор України з написом «мирного неба над головою», чим висловив свою незгоду з діями Збройних сил РФ, з проведенням Спеціальної військової операції на території України та здійснив публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання ЗС РФ», – вирішила “суддя”.
21 липня “суддя”«Феодосійського міського суду» Андрій Терентьєв виніс рішення про штраф жителя Криму на суму 30 000 рублів за розміщення в соціальній мережі ВКонтакті статусу #нетвойне.
24 липня “суддя” “Нахімовського районного суду” Севастополя Сергій Романов виніс рішення про штраф в розмірі 30 000 рублів за те, що житель Криму на вулиці намалював на бетонній поверхні напис «Ні війні».
«24 червня 2023 року о 16 годині 45 хвилин було виявлено особу, яка, усвідомлюючи публічність та протиправність свого діяння, порушуючи ст. 10, 27 Федерального закону від 31. 05. 1996 року № 61-ФЗ «Про оборону», бетонному кільці наніс напис «Ні війні», здійснивши тим самим публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил РФ», – йдеться у “судовому” рішенні.
Публікація в соцмережах фото українського прапору
10 липня “суддя” “Красногвардійського районного суду республіки Крим” Ірина Шевченко оштрафувала двох жителів Криму, які розмістили в своїх соцмережах зображення національного прапору України. Такі дії “суддя” назвала дискредитацією збройних сил РФ. “Суд” виніс рішення про штраф в розмірі 40 000 рублів для кожного з кримчан.
“Звинувачений розмістив на своїй сторінці в соцмережах зображення національного прапора, а також національних кольорів України, які зараз використовуються збройними силами України в ході збройних конфліктів та насильницьких дій, спрямованих проти Збройних Сил Російської Федерації, також національні кольори використовуються на форменому обмундируванні збройних сил України, що виражається в явному негативному ставленні до Збройних Сил Російської Федерації”, – сказано у “рішенні”.
Намагання називати Крим окупованою територію України
20 липня “суддя” «Євпаторійського міського суду республіки Крим» Тетяна Маркіна винесла рішення про штраф проти мешканки Криму, яка на вулиці в присутності своїх знайомих заявила, що Крим є окупованою РФ територією України.
«Публічно висловлювала негативне ставлення до державної влади Російської Федерації, називаючи Республіку Крим окупованою Росією територією України. Дані висловлювання вона здійснювала тривалий період, у т. ч. у присутності мешканців найближчих будинків, тобто скоїла правопорушення, що передбачає адміністративну відповідальність за ч.1 ст. 20.3.3 КпАП РФ», – постановила “суддя”.
Негативні висловлювання в бік представників армії РФ
31 липня “суддя” “Раздольненського районного суду” Марія Бедрицька винесла рішення про штраф в розмірі 35 000 рублів проти жителя Криму, який на вулиці в нецензурній формі висловлювався проти дій російської армії.
18 серпня “суддя” “Керченського міського суду” Інесса Григор’євська оштрафувала на 40 000 рублів кримчанина, який заявив, що вторгнення РФ в Україну нікому не потрібне й несе тільки руйнування.
«Висловлював неповажні фрази на адресу Збройних Сил Російської Федерації, закликав «російську армію тікати звідси», висловлював негативне ставлення до спеціальної військової операції, висловлювався про те, що йому все одно на проведення Спеціальної Військової Операції, що від її проведення тільки одні руйнування, Спеціальна Військова Операція, проведена Збройними силами РФ, нікому непотрібна, тобто публічно здійснював дії, що дискредитують використання Збройних Сил Російської Федерації», – йдеться у “рішенні”.
Публічні висловлювання на підтримку Україні
21 квітня “суддя” “Київського районного суду” Сімферополя Олексій Микитюк виніс рішення про штраф у розмірі 40 000 рублів проти жительки Криму, яка в соціальній мережі ВКонтакті опублікувала зображення українського прапора з написом «No WAR we stand with Ukraine».
«У зв’язку з чим висловила свою незгоду з діями Збройних сил Російської Федерації щодо проведення спеціальної військової операції на території України та вважає ці дії рівносильними війні, тобто здійснила публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних сил Російської Федерації», – сказано в рішенні “суду”.
24 квітня “Гагарінського районного суду” Севастополя Людмила Тумайкіна ухвалила рішення про штраф в розмірі 15 000 рублів проти жителя Криму, який в соцмережах заявив, що чекає успішної деокупації Криму українськими військами.
«Він повідомив про те, що Збройні Сили України перемагають ЗС РФ, заперечував суверенітет Російської Федерації над Республікою Крим та м. Севастополем, заявляючи, що Крим – це Україна, вказував, що очікує на успішний наступ ЗСУ та заняття ними території Республіки Крим та м. Севастополя. Отже, він вказував на неможливість досягнення мети проведення спеціальної військової операції з демілітаризації та денацифікації України – тобто публічно дискредитував використання ЗС РФ», – вирішив “суддя”.
Покарання за гасло «Слава України»
16 червня “Феодосійського міського суду” Андрій Терентьєв виніс рішення про штраф в розмірі 30 000 рублів проти кримського татарина, який розмістив в соцмережах своє фото з українським прапором і написом «Слава Україні».
«Ця фотографія доступна для огляду всім друзям у кількості 73 користувачів та всім користувачам соціальної мережі «ВКонтакте», так як доступ до сторінки був відкритий.
За його словами, він вважає, що армія РФ проводить повномасштабну війну проти України. Відповідно до наукового висновку №МД01-3/20, МБУК Феодосійський музей старожитностей, гасло «Слава Україні» носить характер провокації на адресу державного устрою та дискредитації використання Збройних Сил Російської Федерації», – сказано в “судовому” рішенні.
19 вересня “суддя” “Ялтинського міського суду” Олена Бекенштейн оштрафувала на 40 000 рублів жителя Криму, який на вулиці викрикував гасло “Слава Україні”. Ця дія в рішенні “суду” також названа дією, що направлена на дискредитацію збройних сил РФ.
Публічне засудження злочинів РФ в Україні
6 червня “суддя” “Київського районного суду” Сімферополя Євген Пронін виніс рішення про штраф у розмірі 45 000 рублів проти жителя Криму, який розсилав поштою листівки про те, що Крим знаходиться в окупації та що Україні потрібна всесвітня допомога у боротьбі з агресором Росією.
«Таким чином, суд приходить до висновку, що він здійснив публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації», – сказано у “рішені”.
1 серпня “суддя” «Чорноморського районного суду» Ірина Єрохіна винесла рішення про штраф у розмірі 30 000 рублів проти кримчанина, який в громадському транспорті висловлювався про те, що дії військовослужбовців РФ в Україні незаконні, тому що вони виконують незаконні накази своїх командирів, і що військовослужбовці РФ мають відповісти за свої воєнні злочини.
Намагання називати «Спеціальну воєнну операцію» війною
14 квітня “суддя” “Київського районного суду” Сімферополя Олексій Микитюк виніс рішення про штраф в розмірі 30 000 рублів проти жительки Криму за те, що вона опублікувала в соцмережі Інстаграм фотографію українського прапора із серденьком та посилання на відео зі Збройними силами України під назвою «Жоден з нас не народжений для війни».
«У зв’язку з чим висловила свою незгоду з діями Збройних Сил Російської Федерації щодо проведення спеціальної військової операції на території України та вважає ці дії рівносильними війні, тобто вона здійснила публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації», – вирішив “суддя”.
Висновки
Наведені вище рішення підконтрольні РФ кримські “суди” виносять регулярно, при цьому різні “судді” в різних “судах” часто використовують одні й ті самі формулювання, щоб обґрунтувати свої рішення.
Варто зауважити, що серед “суддів”, які виносять подібні рішення, є ті, котрі також виносять інші незаконні рішення в рамках політично мотивованого кримінального переслідування кримчан.
Наприклад, “суддя” «Київського районного суду Сімферополя» Валентина Каминіна в 2016 році виносила неправомірні рішення про продовження термінів тримання під вартою кримських татар Рустема Ісмаілова та Айдера Салединова, яких переслідують за сфабрикованими кримінальними справами.
“Суддя” “Феодосійського районного суду” Андій Терентьєв в порушення норм міжнародного гуманітарного права у березні 2020 року виніс вирок жителю Криму за те, що той не хотів проходити примусову службу в збройних силах РФ.
Ці “судді” до окупації Криму працювали в українській судовій системі, але у 2014 році перейшли на бік держави-окупанта та є фігурантами кримінальних проваджень за порушення ст. 111 КК України (державна зрада).
Усталена практика застосування штрафів, адміністративного та кримінального переслідування жителів Криму за будь-яку антивоєнну та проукраїнську позицію доводить, що Росія реалізує на окупованих територіях цілеспрямовану політику залякування місцевого населення та згортання свободи вираження поглядів, включаючи намагання знищити національну ідентичність громадян України, які перебувають в окупації.