Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Сергій Цигіпа засуджений незаконно – Скрипник

Незалежному журналісту та активісту Сергію Цигіпі, якого викрали у березні 2022 року в окупованій Новій Каховці, у жовтні винесли вирок за статтею “шпигунство”. Йому призначили покарання у вигляді позбавлення волі з відбуванням терміну у виправній колонії суворого режиму. Докладно про судовий процес та кейс Цигіпи – в матеріалі Zlochyn.dp.ua.

СУД НАД “ШПИГУНОМ”

Судовий розгляд справи Цигіпи відбувався в закритому режимі. Оскільки, як пишуть російські ЗМІ, матеріали справи містили “відомості, які складають державну таємницю”. За даними спецслужб рф, Цигіпа “передавав представникам СБУ та ЗСУ інформацію про місця дислокації, чисельності на маршрутах переміщення підрозділів ЗС РФ в зоні СВО”, – пише російське державне інформаційне агентство ТАСС. 
Обвинувачення у шпигунстві (згідно статті 276 КК рф) та завданні шкоди рф під час так званої “СВО” Сергію Цигіпі висунули у грудні 2022 року. Санкціями вказаних статей українцю загрожувало щонайменше 10 років ув’язнення. 
Слухання відбувалося в три дні, з 4 по 6 жовтня 2023 року. Як повідомив адвокат Сергія Цигіпи, прокурор вимагав для обвинуваченого покарання у вигляді позбавлення волі на 19 років. Попри попередні домовленості з захисником, Цигіпа не визнав провину частково. За інформацією, яку надав адвокат, останнє слово обвинуваченого на судовому процесі було незапланованим. Цигіпа сказав наступне:
“Я громадянин України. Я люблю свою країну, свій народ. Ви викрали мене із моєї країни. Я робив те, що вважаю за потрібне! Так, я висвітлював події, які відбувалися у нас у місті, бо я журналіст і не міг за цим мовчки спостерігати. Про те, що ви оголосили СВО, я дізнався через півроку, вже в Криму. Мені байдуже, скільки ви мені дасте – два роки чи двадцять. Я розумію, що це для вас показова справа, ви намагаєтеся залякати людей. Вільною людиною я стану лише тоді, коли сюди прийде ЗСУ”.
Кремлівські ЗМІ швидко розповсюдили інформацію про суд над журналістом та опублікували фото з засідання.
“Ці світлини мого чоловіка в клітці росіяни опублікували з посилом: ось, мовляв, подивіться, всі ждуни ЗСУ, чим це для вас закінчується. Таким чином вони намагаються залякати цивільних громадян в окупації, які очікують на те, що прийде ЗСУ, – розповіла Zlochyn.dp.ua дружина засудженого Олена Цигіпа . – В його віці (Сергію 62 роки) за відсутності гарних умов, харчування та медикаментів кожний рік може стати останнім. І він правильно вирішив — виступити в суді з гордо піднятою головою. Я пишаюсь своїм чоловіком, він залишився таким, яким він був. А ми не здаємося і продовжуємо боротися за Сергія”. 
Також Олена Цигіпа зазначила, що Сергій робив заяву, в якій вказує: усе, що він підписав – зробив під тиском і в результаті катувань.

Illustration

Суд над Сергієм Цигіпою. Фото – росЗМІ

КЕЙС ЦИГІПИ

Сергій Цигіпа – незалежний журналіст, блогер, письменник, голова громадської організації, волонтер. Окупанти викрали його півтора роки тому з Нової Каховки за те, що тримав інформаційну оборону в місті з перших днів окупації (створив проєкт “Інформаційна самооборона Нової Каховки”) та брав участь у проукраїнському мітингу. Історію Цигіпи видання Zlochyn.dp.ua.висвітлювало ще у лютому 2023 року в матеріалі “В полоні у “Водяника”: Майже рік окупанти тримають українського журналіста Сергія Цигіпу у заручниках”.
До другої половини квітня родина Цигіпи не мала про нього жодної звістки. Аж доки по центральних каналах рф показали пропагандистський ролик, у якому худого, змученого Цигіпу представили як «колишнього офіцера ІПСО». Таким чином рідні дізналися, що цивільний полонений живий, а трохи пізніше — що його тримають у буцегарні в Сімферополі.
Після насильницького зникнення чоловіка Олена Цигіпа наполегливо зверталася до правозахисників, до омбудсмена. Вона давала інтерв’ю українським та міжнародним журналістам, виступала в Варшаві (ОБСЄ), у Стразбурзі (ПАРЕ). Саме ця наполегливість і широкий розголос допомогли їй, зрештою, зрушити справу з мертвої точки. Справу Цигіпи передали до правоохоронних органів України, до офісу омбудсмена.
Українська сторона визначає Цигіпу як цивільного заручника. На сьогоднішній день Сергія включено у списки на обмін. Але наразі однією з головних проблем є те, що, в проекції на міжнародне право, викрадені цивільні не мають бути утримані і не можуть бути обміняні. У той же час росія зухвало викрадає людей. На відміну від України, рф не є державою-учасницею Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень. Крім того, у 2019 році рф фактично вийшла з Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, положеннями якої передбачено “гуманне поводження із особами, які не беруть активну участь у бойових діях” та, зокрема, забороняється захоплення заручників.

Як пояснила виданню Zlochyn.dp.ua голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, на практиці сьогодні не існує жодних механізмів щодо обмінів та звільнень для цивільних. При тому, що безвісти зниклих українців на сьогодні щонайменше 25 тисяч. Багато з них — саме цивільні заручники.
“Ми маємо лише окремі, несистемні кейси. Проблема в тому, як змусити рф повернути людину. Тут механізмів поки-що нема. Ми закликаємо зараз всіх міжнародних партнерів шукати такий механізм. Щодо Сергія Цигіпи, то від початку він засуджений незаконно. Відповідно до норм міжнародного права, рф взагалі не має права судити. Після апеляції його перевезуть в колонію жорсткого режиму і головне питання — вижити. Проблема в тому, що судовий, правовий механізми не діють, коли ми говоримо про рф”, – зазначила правозахисниця.
З метою безпеки свої подальші кроки адвокат, який працює на території Криму, не розголошує. Лише зазначає, що рішення Верховного Суду Криму, підконтрольного рф, оскаржуватимуть в апеляційній інстанції.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top