Трьох громадян України, кримських татар — першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, а також братів Азіза Ахтемова та Асана Ахтемова – окупанти етапували з Криму до РФ для відбування покарання.
Про це повідомив адвокат Микола Полозов.
“У момент етапу тюремники не повідомляють, куди саме направляють ув’язненого. За російськими законами, родичів засудженого інформують уже тільки після його прибуття у табір/на зону.
Апеляційна інстанція посилила вирок, призначивши перші три роки відбування покарання не у таборі суворого режиму, як спочатку було за вироком, а в умовах тюрми. Де умови набагато жорсткіші та суворіші.
Таких в’язниць у Росії небагато, але географія їх поширення велика. Вони є у Володимирській, Саратовській, Липецькій, Ульяновській областях, а також у Красноярському краї.
В які саме в’язниці направляють Нарімана Джеляла та братів Ахтемових, поки що не зрозуміло. Але очевидно одне: етап – це одне із найважчих випробувань для ув’язненого.
Я не сумніваюся у стійкості та мужності Нарімана, Асана, Азіза та їх близьких.
Хочу побажати їм сил та терпіння. Вони конче необхідні, щоб витримати ці випробування.
Свободу Наріману Джелялу, Асану Ахтемову та Азізу Ахтемову! Свободу політв’язням – в’язням злочинного кремлівського режиму!”, – написав Полозов.
Джелялов та брати Ахтемови заарештовані у вересні 2021 року, а у вересні 2022 року окупаційний суд засудив Нарімана Джелялова до 17 років позбавлення волі у колонії суворого режиму, до 15 років колонії — Асана Ахметова, до 13 років колонії — Азіза Ахтемова. Такою стала їхня плата за власну етнічну ідентичність, незламний дух свободи та послідовну громадянську позицію неприйняття окупації.
Формальним приводом для засудження стала так звана справа про “диверсію на газопроводі”, але жодних реальних доказів причетності до такої “диверсії” Джелялова та Ахтемових сторона обвинувачення не надала. 21 вересня 2022 року «Верховний суд» Криму визнав їх винними у причетності до «підриву газопроводу в селі Перевальне» та ухвалив вирок за трьома статтями кримінального кодексу РФ: п. «а», «б» ч. 2 ст. 281 (скоєння диверсії організованою групою), ч. 4 ст. 222.1 (незаконні придбання, зберігання та перевезення вибухових пристроїв, скоєні організованою групою), ч. 3 ст. 226.1 КК РФ (незаконне транспортування через митний кордон вибухового пристрою, скоєне організованою групою). Основу доказів обвинувачення склали свідчення підсудних, зроблені під тортурами або реальною загрозою їхнього застосування (про що підсудні заявляли на судовому засіданні).
Таке кримінальне переслідування та позбавлення волі має всі ознаки політично мотивованого переслідування, зокрема за їхню громадську позицію.
Ці арешти та засудження є нічим іншим, як продовженням тривалої злочинної політики РФ переслідування та витіснення кримських татар з півострова. Про системні переслідування кримськотатарського народу з початком окупації зазначено й в нещодавній доповіді Комісара Ради Європи з прав людини Дуні Міятович щодо боротьби кримських татар за права людини.
Також українська прокуратура спільно з правозахисними організаціями зібрали та направили до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду докази переслідування кримських татар за політичними, етнічними та релігійними ознаками, що вчиняються на півострові з початку окупації Кримського півострову.
Протягом останніх років журналіст, політолог, викладач, громадський діяч та перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов був єдиним представником керівництва національного органу кримських татар, який жив та працював в окупованому Криму. Він розповідав про переслідування та утиски корінного народу Криму, а також українців, які почалися після окупації в 2014 році. Він був і є людиною, що має велику довіру свого народу та відчуває свою велику відповідальність за долю кримських татар. Він неодноразово публічно виступав на підтримку територіальної цілісності України та припинення війни, розв’язаної агресією РФ. Ба більше, Джелялова заарештували за кілька днів після його публічної участі в Установчому саміті Міжнародної Кримської платформи у 2021 році.
Заарештований та засуджений Асан Ахтемов – журналіст кримськотатарської газети “Авдет”, учасник громадської організації «Нефес», активіст кримськотатарського національного руху. Його двоюрідний брат Азіз Ахтемов також є активістом національного руху кримських татар.
Наразі Наріман Джелялов і брати Ахтемови досі залишаються в СІЗО м. Сімферополя. Водночас, РФ регулярно депортує українських в’язнів з Криму до РФ, аби врешті нівелювати та ускладнити будь-який зв’язок із їхніми рідними, українською та кримськотатарською спільнотою. Серед іншого, в такий спосіб РФ намагається подавити утримуваних морально в “найкращих традиціях” тоталітарного режиму СРСР.
Водночас у Звіті Офісу Прокурора МКС з попереднього вивчення ситуації в Україні за 2020 рік зроблено висновок, що переміщення Росією осіб, які перебувають під вартою в межах кримінального судочинства та ув’язнених, має ознаки воєнного злочину відповідно до статті 8 (2) (a)(vi) та злочину проти людяності відповідно до статті 7 (1) (d).