Створення спеціального трибуналу для злочину агресії проти України, включаючи окупацію Криму з 2014 року, є необхідним кроком для переслідування міжнародних злочинів і гарантує неповторення їх. Про це заявила Ольга Скрипник, координаторка Експертної мережі Міжнародної Кримської Платформи на третьому Саміті Кримської платформи, наголосивши на триваючій агресії та порушеннях прав людини з боку Росії в окупованому Криму.
Ольга Скрипник наголосила на трагічних наслідках російської агресії в Криму, починаючи зі справи жорстоко вбитого за протести проти окупації кримськотатарського активіста Решата Аметова. Відтоді Росія встановила репресивну систему для переслідування кримських татар і українців, придушення їхньої ідентичності та спрямованої проти Православної Церкви України.
“Росія перетворила Крим на військову базу для спроби знищення незалежної України. Росія перетворила Крим на вʼязницю, де тримає та катує громадян України як з Криму, так із новоокупованих територій півдня України за їхній спротив. Крим – невід’ємна частина України. Ситуація однозначно така, що без звільнення Криму ми можемо забути про свободу судноплавства в Чорному морі та глобальну продовольчу безпеку, а також європейську безпеку в цілому. Майбутнє демократичного світу без терору забезпечує лише героїчний спротив Збройних сил України та Українського народу та потужна підтримка наших партнерів”, – підкреслила Ольга Скрипник.
Скрипник запропонувала кілька рішучих кроків для вирішення ситуації. По-перше, вона закликала до формування спільної стратегії безпеки Чорного та Азовського морів для забезпечення свободи судноплавства та продовольчої безпеки. Ще одним важливим кроком є створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України, включно з окупацією Криму з 2014 року.
“Необхідно створити ефективний міжнародний механізм для ідентифікації цивільних заручників, у тому числі кримських, їхнього звільнення та повернення на підконтрольну Україні територію; створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України, включаючи окупацію Криму з 2014 року, це є необхідним кроком для притягнення до відповідальності за міжнародні злочини та гарантування неповторення цих злочинів; включити збитки, завдані окупацією Криму, до механізму відшкодування збитків, втрат чи каліцтв, спричинених російською агресією, та забезпечити реалізацію права на компенсацію жертвам міжнародних злочинів, скоєних Росією у Криму”, – підкреслила правозахисниця.