З моменту окупації Криму у 2014 році Росія незаконно призвала до лав своєї армії щонайменше 40 тисяч мешканців півострова, що є воєнним злочином. Йдеться саме про призовників термінової служби. Водночас після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну частина кримчан була призвана до російської армії вже в рамках так званої «часткової мобілізації».
Про це заявила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник в ефірі телеканалу FREEДом.
«У Криму ця практика розпочалася ще 2015-го року. Тоді розпочався перший призов наших громадян до російської армії. Це воєнний злочин. Росія немає права призивати на окупованих територіях. Саме наша організація разом із прокуратурою Автономної Республіки Крим та Севастополя збирала докази, і з іншими колегами ми передали це до Міжнародного кримінального суду», – сказала Скрипник.
Вона зазначила, що на окупованому півострові призовна кампанія триває двічі на рік.
«Це не контрактна служба, це призовна кампанія терміновиків. У принципі, уникнути її не можна, бо це загрожує кримінальним переслідуванням. Покарання від штрафу до двох років позбавлення волі. Більше того, навіть якщо людину покарали, вона все одно має служити і її все одно призивають. За нашими даними, було незаконно призвано щонайменше 40 000 кримчан за весь період окупації півострова», – зазначила правозахисниця.
Вона додала, що з 2022 року, після повномасштабного вторгнення в Україну, Росія почала приховувати кількість призваних кримчан. «Призивають 6 000 осіб на рік мінімум. Швидше за все, у 2022 році призвали більше, ніж стандартно», — сказала Скрипник.
Вона також нагадала, що в 2022 році в Криму паралельно зі звичайним призовом згідно з указом президента РФ Володимира Путіна почалася і так звана «часткова мобілізація» до російської армії.
«Цей указ Путіна є, по суті, насильницьким і дозволяє призивати незаконно людей уже старших за призовний вік, аж до 60 років. Торік у вересні через цей указ дуже багато кримчан намагалися виїхати з півострова, щоб не потрапити під цю мобілізацію. Частина з них змогли виїхати, а частина – ні. Щоб виїхати з Криму, по суті залишається лише один шлях – через так званий Кримський міст. Там, звісно, стоїть ФСБ, там повністю все контролюється. Від чоловіків, які підпадають під таку мобілізацію, вимагають дозвіл від військкомату, щоб виїхати», – зазначила Скрипник.
За її словами, ті чоловіки, які залишились у Криму та бояться потрапити під мобілізацію Путіна, зв’язувалися з правозахисниками, питали, як уникнути такого призову. Багато хто змінює місце проживання, не відповідає на телефонні дзвінки з військкоматів, робить усе можливе, щоб не потрапити до російської армії.