Вранці 22 травня у Феодосії пройшов обшук у подружжя, після чого 31-річного “Свідка Єгови” Максима Зінченка було затримано і доставлено до Севастополя.
Як повідомляють в організації “Свідки Єгови”, обшук, який відбувався з 06:30 до 10:00 ранку, очолював “слідчий” Микола Погорелов.
“Оперативна група налічувала понад 10 осіб, п’ять з яких були озброєні. Силовики наказали господарям і подружній парі, що гостювала у них, лягти на підлогу. Слідчий пропонував дружині Зінченка співпрацю зі слідством, залякуючи її великим тюремним терміном для чоловіка і забороною на побачення. У віруючих вилучили електронні пристрої. Затриманню Максима Зінченка передувало тривале стеження”, – повідомили в організації.
Як нагадали “Свідки Єгови”, у Криму було порушено 13 кримінальних справ стосовно “свідків”, 12 віруючих засуджено до реальних термінів позбавлення волі в колоніях.
Як повідомляла Кримська правозахисна група, 20 квітня 2017 року Верховний суд РФ визнав «Свідків Єгови» екстремістською організацією та заборонив її діяльність на території РФ. 16 серпня 2017 року Міністерство юстиції РФ долучило кримські осередки «Свідків Єгови» до списку екстремістських організацій. У 2018 році розпочалося переслідування «Свідків Єгови» за кримінальними справами. 2020 року ухвалили перші вироки учасникам організації «Свідки Єгови» з позбавленням волі.
КПГ розцінює ці судові процеси водночас як порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права. Переслідування «Свідків Єгови» є порушенням статті 9 Європейської конвенції з прав людини (Свобода думки, совісті та релігії). Окрім цього, переслідування осіб, котрі не є злочинцями з погляду українського законодавства, – це порушення ст. 7 ЄКПЛ (Покарання виключно на підставі закону), оскільки за міжнародним гуманітарним правом РФ не вправі застосовувати власне кримінальне законодавство на окупованій території. Порушення ЄКПЛ підпадає під юрисдикцію Європейського суду з прав людини. З іншого боку, застосування російського кримінального кодексу в Криму — це порушення Женевської конвенції IV і вже військовий злочин, що підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.