Правозахисники засудили вирок громадянській журналістці та активістці Ірині Данилович, яку окупаційна влада Криму відправила 28 грудня за ґрати на сім років та зобов’язала сплатити штраф у розмірі 50 тисяч рублів за сфабрикованим звинуваченням у носінні вибухового пристрою.
Правозахисники переконані: справа Ірини Данилович сфабрикована. Журналістку утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги, допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день. А нещодавно стало відомо, що Данилович били та душили співробітники ФСБ.
Заступник голови Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін заявив, що справа проти Ірини Данилович грубо сфальсифікована, починаючи від її фактичного викрадення співробітниками ФСБ Росії.
“Все так зване слідство щодо неї базувалося на незаконних методах: після викрадення Ірину тримали у підвалі будівлі ФСБ та застосовували до неї різні форми тиску та залякування, навіть тортури – били та душили. Але фсбвці назвали це «добровільною явкою» для допитів. На допитах її змушували зізнатися у зв’язках з українськими спецслужбами, чого довести не могли. Її змусили підписати порожні бланки, а потім підкинули в її сумочку двісті грамів вибухівки, – повідомив правозахисник. – Так званий «судовий розгляд» її справи повністю позбавив Ірину Данилович права на справедливий суд та був цинічним судилищем”.
Він додав, що всі очевидні факти фальсифікацій «суддя» Наталія Кулінська проігнорувала, як і заяви про тортури. «Суддя» відмовила у допиті 15 свідків зі сторони захисту журналістки, допустивши допит лише одного такого свідка. Натомість зі сторони обвинувачення спокійно давали свідчення підставні та підконтрольні ФСБ свідки.
“Все це чітко свідчить про те, що Ірина ув’язнена виключено за її громадянську активність та підтримку України”, – підсумував Чекригін.
Денис Чистіков, заступник постійного представника Президента у Криму, впевнений, що справою Данилович Росія ще більше хоче тиснути на українців в окупації: “Історія Ірини є яскравим прикладом дій окупаційної адміністрації після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року – спроба ще більше залякати громадян України, які проживають в окупованому Криму, щоб вони не чинили спротиву. Російські силовики в чергове демонструють, що права людини для них лише набір слів, які не мають змісту”.
При цьому, додає Чистіков, при виборі методів тиску, зокрема фізичного, в окупантів немає розподілу на чоловіків та жінок. “Але, не дивлячись на всі порушення, які фіксуються протягом слідства з боку окупаційних правоохоронців, прокурорів, співробітників ФСБ та суддів, Ірина залишається незламною, демонструючи всьому світу, що Крим – це Україна, а її громадяни на півострові за майже 9 років не змінили цієї позиції, незважаючи на всі намагання Кремля“, – додав Денис Чистіков.
Батько ув’язненої журналістки Броніслав Данилович, розповів, що вона з 2014 року в окупації зберігала вірність Україні: “Вона робила все, що могла, аби Україна бачила, що кримчани досі чекають визволення. Незважаючи на постійні ризики, вона залишилась у Криму і була громадянською журналісткою”.
Батько має надію, що Україна не забуде про внесок Данилович та про неї саму: “Країна, заради якої Ірина ризикувала життям та втратила свободу, не має права залишити все, як є. Впевнений, що і офіс Омбудсмана, і офіс Президента вже працюють над її обміном”.
Заступник генерального директора Українського інституту, член виконавчої ради українського ПЕН-клубу, амбасадор кампанії #SolidarityWords за звільнення Ірини Данилович Алім Алієв додав, що важливо боротися за звільнення Ірини, так само як і інших кримських політичних в’язнів, які перебувають у місцях позбавлення волі на території Росії та окупованого нею Криму.
“Суддя” “Феодосійського міського суду” Наталія Кулинська винесла вирок стосовно медсестри, активістки та громадянської журналістки Ірини Данилович: 7 років колонії загального режиму та 50 тисяч рублів штрафу.
Термін позбавлення волі рахуватимуть з дня фактичного затримання – 29 квітня.
Як повідомляла КПГ, напередодні «прокурор» Дмитро Лященко заявив, що провину Даниловича повністю довели під час судового слідства та попросила «суд» призначити покарання у вигляді семи років позбавлення волі в колонії загального режиму із виплатою штрафу у розмірі 60 тисяч рублів.
Ірина Данилович заявила в останньому слові, що “співробітники ФСБ нашвидкуруч приготували кримінальну справу: підклали в мої речі якийсь вибуховий пристрій, який мені так і не вдалося побачити. Я розумію, що представники прокуратури і суд знають про мою невинність, саме тому їх не збентежив той факт, що в обвинувальному висновку немає ніякого розслідування: де я нібито взяла цей пристрій, для чого, що збиралася з ним робити і т.д. Натомість у кримінальній справі цілий том моїх інтерв’ю із посиланнями на інтерв’ю у ЗМІ”
- Нагадаємо, 23 серпня «Феодосійський міський суд» залишив Ірину Данилович під вартою до 2 лютого 2023 року
- Ірина Данилович зникла 29 квітня. Цього ж дня відбувся обшук в її будинку у селі Владиславівка під Феодосією, її саму затримали за місцем роботи. За словами матері, під час обшуку вилучили телефон і ноутбук. Копію ухвали силовики не залишили. Її адвокату повідомляли, що у Сімферопольському СІЗО Данилович немає. Лише на тринадцяту добу після викрадення у Слідчому ізоляторі Сімферополя адвокату підтвердили, що активістка Ірина Данилович перебуває там. Вісім днів Ірину Данилович утримували у будівлі ФСБ, у підвалі, проводили тестування на поліграфі, одягали їй мішок на голову й погрожували вивезти до лісу, якщо вона щось приховуватиме. Увесь цей час її годували один раз на день, до туалету виводили двічі на день. Наприкінці цього перебування у ФСБ Данилович запропонували підписати якісь порожні бланки в обмін на звільнення. Після того, як вона це зробила, їй повідомили, що у сумочці знайшли двісті грамів вибухівки, й відвезли її до суду для обрання запобіжного заходу.
- Щодо Ірини Данилови порушено кримінальну справу за статтею 222.1 частина 1 КК РФ (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення чи перенесення вибухових речовин). За словами адвоката, формально запобіжний захід їй обрали лише сьомого травня із залученням адвоката за призначенням.
- Наприкінці липня Данилович знову заявила про тиск на неї з боку співробітників ФСБ.
- 29 серпня почався розгляд справи по суті. За даними обвинувачення, буцімто не пізніше 29 квітня Данилович шукала саморобний пристрій, що складався із вибухівки – приблизно 230 грам – електродетонатора воєнного зразка й елементів ураження у формі голок від шприців. Усе це, за версією слідства, зберігалося в її футлярі від окулярів, що вона постійно носила з собою. Прилад, стверджує слідство, було вилучено 29 квітня в управлінні ФСБ під час огляду речей Данилович.
- Наприкінці листопада стало відомо, що Данилович активно пресингують у СІЗО: їй хамлять, перевозять до ІТТ, вчиняють позапланові обшуки, не передають вітаміни й вилучають ліки. Крім того, протягом місяця в неї розвивається отит і жодної допомоги в СІЗО їй не надають.