У Кореїзі (Південний берег Криму) в оселі колишнього політв’язня Асана Чапуха російські силовики вчинили обшук за доносом блогера Таліпова: буцімто у мережі Facebook під чужим ніком Асан Чапух робив репости, що дискредитують армію Росії.
«Сьогодні силовики вкотре увірвалися до оселі Асана-агъа. Що характерно, за виказом. Якийсь блогер Таліпов у Криму на незмінній основі пише викази на неблагонадійних, на його думку, особистостей. Якщо Таліпов такий добровільний помічник імперських штурмовиків, йому варто пам’ятати й про старовинний імперський звичай “донощику – перший батіг”»», – написав адвокат Микола Полозов.
Після обшуку затримали його дружину Асіє Чапух. На неї склали два адміністративні протоколи за статтями 20.3.3 КпАП РФ (Публічні дії, спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації) та 20.1 КпАП РФ (Дрібне хуліганство).
Увечері «Ялтинський міський суд» визнав Асіє Чапух винною у скоєнні цих адміністративних порушень і призначив сумарний штраф у 61 тисячу рублів:
– 30 000 рублів за протокол у частині першій статті 20.3.3 КпАП РФ;
– 30000 рублів за протокол у частині третій статті 20.1 КпАП РФ;
– 1000 рублів за протокол в частині першій статті 20.3 КпАП РФ.
«За бюджетні гроші співробітники ЦПЕ, дорослі чоловіки, які мають перейматися реальними злочинами, зранку опікувалися аж трьома справами проти жінки похилого віку, чий чоловік хворий на рак. Він уже ледь рухається через хворобу, але такі собі графомани в Telegram перетворили його на запеклого злочинця.
Виявляється, перепости у Facebook, які без vpn неможливо відкрити й прочитати, дуже шкідливі для кримського суспільства. Я все розумію – начальство, річні плани, звіти про виконану роботу, статути, але щоразу силуюся спитатися в них у таких випадках: “Вам самим не ніяково від таких історій? Нічого всередині не гризе?”», – написала дружина політв’язня Лутфіє Зудієва.
Як повідомляє «Кримська солідарність», напередодні Асан Чапух поховав рідного брата, а сам уже тривалий час страждає на онкологічне захворювання, що виникло у нього після арешту й ув’язнення.
Нагадаємо, ветеран кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка померла після спроби її затримання силовиками в Криму 23 листопада 2017 року. Цього дня заарештували ще чотирьох кримськотатарських активістів – Асана Чапуха, Руслана Трубача, Кязіма Аметова й Бекіра Дегерменджі. Їх звинувачували у буцімто здирстві грошей з громадянина Туреччини.
Асана Чапуха тримали у СІЗО Сімферополя 15 місяців, але пізніше його та інших фігурантів справи перевели під домашній арешт.
2019 року «Київський районний суд» Сімферополя засудив Асана Чапуха до 3,5 років позбавлення волі умовно, з випробувальним терміном на 3 роки.