«Верховний суд Криму» залишив під вартою на два місяці у слідчому ізоляторі медсестру та громадську активістку Ірину Данилович. Про це повідомив адвокат Айдер Азаматов, який разом із жінкою брав участь у засіданні по відеоконференції із СІЗО, передає Кримська солідарність.
У ході слухання захист наполягав на тому, що обвинувачення не відповідає дійсності. У своїх доводах Айдер Азаматов зазначив, що на утриманні Ірини Данилович перебувають батьки похилого віку, які вимагають постійного догляду та надання медичної допомоги. Жінка займалася цим самостійно. Після арешту Ірини люди похилого віку втратили кваліфіковане лікування та належний догляд.
«Суд» відхилив скаргу захисту, залишивши без змін ухвалу «суду» першої інстанції про утримання Ірини Данилович під вартою у СІЗО.
Наразі активістка утримується у спільній камері слідчого ізолятора. У приміщенні разом із нею утримується близько 13 осіб.
Ірина Данилович розцінює рішення щодо себе як тиск за її активну правозахисну діяльність, якою вона займалася до затримання. Під час слухання вона розповіла, яким чином відбувалося її затримання.
«Я вважаю, що це затримання було схоже на викрадення, а не затримання. Мені не було надано жодних документів, що дозволяють це. Після того, як мене привезли в будівлю ФСБ Сімферополя, я повністю пройшла особистий огляд, записаний на камеру співробітниками ФСБ. При цьому у мене не було виявлено жодних вибухових речовин і в моєму чохлі лежали окуляри, і це все було зафіксовано на камеру. Співробітники ФСБ віддали мені сумку з моїми речами, але через три дні вони знову її забрали. Висунули мені ці звинувачення тільки в ніч з 6 на 7 число, до цього жодних вибухових речовин у мене не було. Вибухові речовини з’явилися лише після того, як вони забрали у мене сумку, я досі їх навіть не бачила, мені ніхто не показав, нічого не пред’явив. Усі ці вісім днів я перебувала у підвалі ФСБ під постійним психологічним тиском. Тому я вважаю, що це звинувачення вигадане і сфальсифіковане», — заявила активістка.
Нагадаємо, Ірина Данилович зникла 29 квітня. Цього ж дня було вчинено обшук в її будинку у селі Владиславівка поблизу Феодосії, її саму затримали за місцем роботи. За словами матері, під час обшуку вилучили телефон і ноутбук. Копію ухвали силовики не залишили. ЇЇ адвокату повідомляли, що у Сімферопольському СІЗО Данилович немає. Лише на тринадцяту добу після викрадення у Слідчому ізоляторі Сімферополя адвокату підтвердили, що активістка Ірина Данилович знаходиться там. За словами адвоката, вісім днів Ірину Данилович утримували в будівлі ФСБ, у підвалі, здійснювали тестування на поліграфі, одягали їй мішок на голову та погрожували вивезти до лісу, якщо вона щось приховуватиме. Весь цей час її годували один раз на день, у туалет виводили двічі на день.
Наприкінці цього перебування у ФСБ Данилович запропонували підписати казна-які порожні бланки в обмін на звільнення. Після того, як вона це зробила, їй повідомили, що в її сумочці знайшли двісті грамів вибухівки, і відвезли її до суду для обрання запобіжного заходу.
Щодо Ірини Данилович порушено кримінальну справу за статтею 222.1 частина 1 КК РФ (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення чи перенесення вибухових речовин). За словами адвоката, формально запобіжний захід їй обрали лише сьомого травня за посередництва адвоката за призначенням.
17 травня керівниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник в рамках OSCE Supplementary Human Dimension Meeting звернулась із закликом до країн ОБСЄ терміново закликати РФ звільнити кримську громадянську журналістку Ірину Данилович.