Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

“Це божевілля, а не судовий процес”: як фальсифікували справу Владислава Єсипенка

Справжньою причиною переслідування позаштатного кореспондента Крим.Реалії Владислава Єсипенка, якого «суддя» «Сімферопольського районного суду» Длявер Берберов засудив до 6 років позбавлення волі у колонії, стала його журналістська діяльність. Про це на пресконференції в Києві заявила голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Для нас важливо не забувати про всіх наших громадян, як з Донбасу, так і з Криму. На жаль, наразі продовжуються  політичні переслідування на окупованих територіях. Яскравим прикладом цього стала справа Владислава Єсипенка. Справжньою метою переслідування була чесна журналістська діяльність Влада для Крим.Реалії. Своєю роботою він давав нам право знати правду про те, що відбувається в окупованому Криму. І багато журналістських організацій також визнали, що Єсипенко судили саме за журналістську діяльність. Але цей вирок не Єсипенку, а всій окупаційній системі “, – підкреслила Ольга Скрипник.

Голова КПГ нагадала про тортури, які застосовувались, щоб вибити зізнання про буцімто роботу на українську розвідку. А відео після катування використовували пропагандистські російські медіа.

Ольга Скрипник. Фото: Микола Мирний, Зміна

Учасники пресконференції згадали імена відповідальних за фальсифікацію доказів у справі Єсипенка, тортурах, ухваленні судових рішень з порушенням фундаментальних прав людини й норм міжнародного гуманітарного права: Власов Віталій Олегович – старший «слідчий» слідчого відділу ЦФСБ; Грамашова Анастасія Володимирівна – «прокурор» у кримінальній справі; Крапко Віктор Вікторович – «суддя» «Київського районного суду» Сімферополя, котрий ухвалив рішення про взяття Єсипенка під варту 12 березня 2021 р.; «суддя» Длявер Берберов, який обрав для журналіста запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на шість місяців, “адвокатка” Віолета Синеглазова.

За словами Катерини Єсипенко, дружини бранця Кремля, “слідчий” Власов, “адвокатка” Сінєглазова та “оперативник” ФСб Коровін перебували у злочинній змові, фабрикували проти Єсипенка вигадану політичну справу, приховували її від адвокатів та покривали насильство над ним.

Катерина Єсипенко повідомила, що після затримання її чоловіка окупаційні силовики затримали також пенсіонерку Єлизавету Павленко, яка знаходилася у машині. Вони чинили на жінку тиск, погрожували їй ножем, пістолетом, арештом.

Перед засідання “суду” до жінки із цукерками навідався Коровін, який вибачався за некоректну поведінку його колег, які обшукали її помешкання 10 березня. Він просив жінку не свідчити в “суді” проти ФСБ, пообіцявши їй підтримку. Утім Павленко відмовилася від його пропозиції і розповіла на судовому засідання про психологічний та фізичний тиск.

Крім того, Катерина Єсипенко нагадала, що з 10 березня по 6 квітня до Влада не допускали трьох адвокатів, з якими вона уклала угоду. Натомість у справу 11 березня 2021 року була запрошена адвокатка Синеглазова. Вона ж підписувала перші документи справи – протоколи про затримання та допит Єсипенко.

“Але, як з’ясували журналісти, Синеглазова не була черговим адвокатом Адвокатської палати Криму в ці дні і, згідно з регламентом роботи палати, не мала права брати участь у справі. І що характерно, у першому протоколі затримання Владислав своєї провини не визнав. І лише після вступу у справу цієї адвокатки Влад став давати свідчення проти себе“, – розповіла дружина політвʼязня.

Катерина Єсипенко підкреслила, що у матеріалах справа немає жодного запису із пошти, смс-повідомлень чи месенджерів, які б підтвердили звинувачення у шпигунстві.

На нашу думку, фсбшники думали, що він шпигун, але отримавши доступ до електронної пошти Влада, телефону, виявилося, що він журналіст, який не збирав заборонену інформацію. А граната була лише приводом для затримання. Саме з цієї причини в матеріалах справи немає жодного запису з пошти, смс або будь-яких інших засобів зв’язку Влада, які б підтверджували висунуті йому хибні звинувачення у шпигунстві. Ну а щоб реалізована інформація не пройшла просто так – підкинули гранату на розтяжці, за допомогою якої “він захищатиметься від кримських татар” у машині, – говорить Катерина Єсипенко. – Ми вважаємо, що слідству не вдалося довести винуватість Єсипенка: навіщо йому потрібна була граната, звідки вона, від яких татар він хотів захищатися, яке завдання виконував, як він отримав це завдання тощо. Стороною захисту було доведено, що граната з усім спорядженням фізично не могла знаходитися там, де нібито була виявлена ​​ФСБшниками. Як вдалося гранату довжиною 12 см, плюс 2 см якихось пристосувань, плюс сумка – помістити в бардачок, ширина якого трохи менше 12 см? У цьому може переконатись будь-який власник Шкода Фабіа”.

Митрополит Сімферопольський і Кримський Православної церкви України Климент, який був громадським захисником Владислава Єсипенко, також підкреслив велику кількість невідповідностей у справі Єсипенка.

У справі було багато нестиковок: цей нібито вибуховий пристрій не змогли помістити в бардачок, слідчі самі плутались у своїх показах. Коли фальш видається за дійсність – це божевілля, а не судовий процес. Крім того, суд не розглядав жодного документа щодо тортур, які застосовувались до Влада. А я коли  вперше побачив Єсипенка, його не впізнав: він був заляканий, пригничений. Наразі стан його здоровʼя підірваний – і психологічний, і фізичний, він потребує допомоги“, – підкреслив Климент. 

Владислав Єсипенко відкриває інформаційну кампанію “Обличчя спротиву” до Дня спротиву окупації Криму. Як розповів постійний представник Президента України в АРК Антон Кориневич, спіраль політичних репресій у Криму посилюється, і сьогодні ніхто не може бути у безпеці в окупованому Криму.

Ми не визнаємо рішення цих так званих “судів”. Ми підтримуємо Владислава Єсипенка і його родину в цій боротьбі за правду. Сподіваємось, що всі полонені Кремля будуть на свободі. До Дня опору 26 лютого ми запустили інформаційну компанію “Обличчя спротиву”, де ми опублікуємо інформацію та фотографії тих громадян України, які чинять той опір російської окупації РФ нашого українського Криму. Ця інформаційна кампанія по суті розпочалася саме з Владислава Єсипенка“, – повідомив Кориневич.

Нагадаємо,

  • 10 березня на Ангарському перевалі затримали уродженця Кривого Рогу Владислава Єсипенка. На півострові він виконував редакційне завдання видання «Крим.реаліі». Як-от, напередодні затримання він фільмував покладання квітів до пам’ятника Шевченку в Сімферополі.
  • ФСБ заявила, що він буцімто працює на Службу зовнішньої розвідки України і в його машині «знайшли вибуховий пристрій».
  • «Київський райсуд» Сімферополя взяв під варту Єсипенка 11 травня 2021 року за підозрою у ч.1. ст.223.1 Кримінального кодексу РФ (незаконні виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї, її основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а також незаконне виготовлення боєприпасів). Пізніше було порушено ще одну кримінальну справу за ст. 222.1 ч.1 КК РФ (незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення чи перенесення вибухових речовин або вибухових пристроїв).
  • 6 квітня 2021 р. «Верховний суд Криму» відхилив апеляційну скаргу на арешт Владислава Есипенка. На засіданні журналіст розповів подробиці того, як після затримання 10 березня його катували російські силовики, щоб вибити зізнання про буцімто роботу на українську розвідку. Зокрема, він повідомив, що силовики надягали йому на голову пакет і позбавляли можливості дихати для того, щоб домогтися визнання провини.
  • 16 лютого “суддя” Длявер Берберов визнав Єсипенка винним у зберіганні та переробці вибухового пристрою, призначивши йому покарання у вигляді 6 років позбавлення волі з відбуванням покарання у колонії загального режиму та штраф у розмірі 110 тисяч рублів.

 

 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top