«Верховний суд Криму» відмовив у відновленні терміну апеляційної скарги для колишнього політичного в’язня Казіма Аметова, оштрафованого на 5 тисяч рублів за те, що перебував біля будівлі ФСБ під час масових затримань 4 вересня.
Як розповіла після засідання громадська захисниця Хатідже Мамутова, активіст подав апеляційну скаргу у визначений термін, але забув підписати копію для суду. На цій підставі скаргу не взяли до розгляду.
Сьогодні «суддя» Володимир Агін не побачив підстав для відновлення термінів оскарження. Хатідже Мамутова повідомила, що має намір оскаржити ухвалу в касаційній інстанції, проте Аметовe вже належить сплатити штраф.
Як зазначає КПГ у правозахисному огляді, 3 і 4 вересня після обшуків, вчинених співробітниками ФСБ РФ, було вивезено у невідомому напрямку 5 кримських татар: 3 вересня – Ельдара Одаманова; у ніч із 3 на 4 вересня – Асана Ахтемова, Азіза Ахтемова й Шевкета Усеїнова, рано вранці 4 вересня – Нарімана Джелялова, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, відомого кримськотатарського громадського діяча.
Важливо зауважити, що неодноразово до жертв таких «арештів», фактично – викрадень людей співробітниками ФСБ, застосовувалися тортури та інші незаконні методи слідства. У деяких випадках місцезнаходження викрадених невідоме досі. До 2021 року вже кілька десятків людей стали жертвами насильницьких зникнень у трактуванні Міжнародної конвенції для захисту всіх осіб від насильницьких зникнень, серед них Решат Аметов, Іван Бондарець, Валерій Ващук, Василь Черниш, Тимур Шаймарданов, Сейран Зінедінов, Іслам Джеппаров, Джавдет Ібрагімов тощо. Усі ці випадки насильницьких зникнень не розслідуються на території окупованого Криму.
ФСБ РФ та інші органи окупаційної влади відразу після затримань 3 та 4 вересня заявили, що їм нічого не відомо про місцезнаходження викрадених, а самий факт затримання вони відмовлялися визнавати. Зважаючи на незаконні дії силовиків, офіційну позицію окупаційних властей і попередні випадки зникнень кримських татар, родичі затриманих і місцеві активісти мали обґрунтовані підстави побоюватися за життя та здоров’я Нарімана Джелялова, Асана Ахтемова, Азіза Ахтемова, Ельдара Одаманова, Шевкета Усеїнова. Окупаційна влада зобов’язана була сповістити родичів і адвокатів про місцезнаходження затриманих. Ці незаконні дії ФСБ РФ викликали широкий суспільний резонанс.