Дії з затримання 4 вересня учасників стихійного мирного зібрання і людей, які перебували неподалік від них, є порушенням права на свободу й особисту недоторканність. Така практика безпідставних і неправомірних затримань є поширеною в окупованому Криму.
Про це йдеться у Правозахисному огляді про переслідування учасників подій 4 вересня, що підготувала Кримська правозахисна група (КПГ).
Зокрема, світлини й відео, виконані 4 вересня, підтверджують, що учасники мирного зібрання не чинили опору співробітникам поліції, не вчиняли агресивних або інших дії, які могли загрожувати іншим людям тощо.
Застосування насильства щодо затриманих було необґрунтованим і непропорційним. Себто, своїми діями співробітники силових структур не прагнули запобігти «загрозі громадському порядку», тому що такої небезпеки не було. Їхні поведінка й дії швидше демонструють прагнення залякати, скривдити, принизити затриманих людей. Ще більше, факти застосування сили не зафіксовувалися в протоколах, а судді ігнорували ці явища. Таким чином, співробітники силових структур, як і раніше, лишатимуться безкарними за незаконне застосування сили.
Зазначені факти надають підстави говорити про нелюдське й таке, що принижує гідність, поводження із затриманими учасниками мирного зібрання.
КПГ підкреслює, що метою окупаційної влади 4 вересня було не забезпечення “маскового режиму й захисту здоров’я громадян”, як було офіційно виголошено. Реальною причиною стало прагнення покласти край спробам людей домогтися інформації про місце перебування Нарімана Джеляла та інших затриманих у цій справі кримських татар, а також недопущення мирного зібрання неподалік будівлі ФСБ.
“З моменту затримання кримських татар збіг місяць, утім на днях знову стався схожий випадок, який демонструє, що описана в нашому огляді ситуація вже не є унікальною. Окупаційна влада тепер постійно використовує такі схеми для переслідування учасників мирних зібрань”, – відзначив аналітик КПГ Олександр Сєдов.