Кримська платформа стане синергією роботи експертів із різних сфер для пошуку шляхів деокупації. Про це голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник заявила на дискусії “Прості відповіді на складні питання безпеки і оборони: Чи Кримська Платформа змінює конфігурацію безпеки в Азово-Чорноморському регіоні”.
“Об’єднання зусиль експертів, різних наукових установ, як індивідуальних, так і колективних експертів – це задача для того, щоб за кордоном сформувалася дуже потужна міжнародна підтримка питання того, як деокупувати Крим, якими шляхами, зокрема, захистити права людей. На сьогодні, на жаль, ми не маємо механізмів, як змусити РФ виконувати міжнародні зобов’язання у сфері прав людини та інструментів, як притягнути РФ до відповідальності за ті порушення, які вона скоїла“, – підкреслила членкиня Експертної мережі КП.
Ольга Скрипник нагадала, що Росія продовжує заарештовувати активістів у Криму, зокрема, 17 серпня були затримані ще 5 кримських татар. Тепер у Криму вже 116 осіб позбавлені волі в рамках політично мотивованого й / або релігійного кримінального переслідування.
“Треба не тільки змусити повернути людей з-за ґрат, але й припинити цю практику”, – наголосила Ольга Скрипник.
Крім того, керівниця КПГ нагадала, що організація вивчає і гуманітарний аспект мілітаризації Криму, а крім того опікується проблемами інформаційної безпеки, оскільки РФ впроваджує інформаційну ізоляцію кримчан.
“Вже подані до Міжнародного кримінального суду два подання: одне стосується незаконного призову: вже більше 30 тисяч кримчан призвані до лав російської армії. Друге – це пропаганда призову серед кримських дітей“, – нагадала Ольга Скрипник.
Ольга Скрипник вважає, що Україна повинна заздалегідь відповісти на складні правосуддя в сфері перехідного правосуддя, гармонізувати законодавство та ратифікувати Римський статут.
“Разом з іншими країнами ми можемо досліджувати питання переслідування воєнних злочинців. Це питання та виклик не тільки для України, а й для всього світу: як далі притягати до відповідальності за серйозні воєнні злочини та злочини проти людяності. Ми розглядаємо питання застосування універсальної юрисдикції переслідування воєнних злочинців.
Ми повинні пам’ятати, що ми повертаємо не тільки землі, але й людей. Тому ми повинні мати чіткі відповіді на питання, як стратегія деокупації буде працювати з гуманітарним виміром”, – наголосила керівниця КПГ.
Нагадаємо, 23 серпня в Києві запланований саміт “Кримської платформи”. Це перший за роки окупації саміт, де світові лідери шукатимуть шляхи повернення Криму Україні. Головна мета цієї платформи — деокупація Криму, а також подолання наслідків агресії і окупації Криму, і робота над викликами, які виникли через дії РФ.