У Криму на 80% скоротилася кількість медіа за 7 років окупації. Що це за медіа? Чи є там місце адекватній, чесній журналістиці? Про це ведуча програми “Не ведися” на Громадському радіо розмовляла з дослідницею Кримської правозахисної групи Іриною Сєдовою.
Вікторія Єрмолаєва: Чи змінюється цей перелік медіа, які працюють у Криму?
Ірина Сєдова: Ми кожні три місяці робимо дослідження, перевіряємо, як блокуються українські популярні сайти у Криму. Останні 2 роки кількість цих сайтів незмінна, вони постійно блокують приблизно 25-27 сайтів. В основному це українські інформаційні сайти з величезною аудиторією. Найбільш популярні українські медіа у Криму наразі заблоковані. Роскомнагляд не все це блокує офіційно. На території Російської Федерації заблокованих українських медіа менше, ніж на території Криму. Вони вважають Крим особливо небезпечним для себе регіоном, ведуть тут інформаційну війну, не дотримуючись навіть власного законодавства.
Якісь медіа дійсно заблоковані офіційно – наприклад «Цензор.НЕТ» чи «Громадське радіо». Вони знайшли якусь причину, щоб заблокувати ці сайти. Водночас такі сайти як «Подробности» чи «Центр журналістських розслідувань» заблоковані з невідомих причин.
Вікторія Єрмолаєва: Якою зараз є риторика російських ЗМІ в окупованому Криму? Чи відрізняється ця риторика від риторики місцевих ЗМІ?
Ірина Сєдова: Місцеві ЗМІ як писали про свої водоканали та побутові проблеми, так і пишуть про це. Пропагандою в оновному займались якраз російські медіа, які діють за бюджетні гроші Російської Федерації. Саме тому відкрились філіали всяких «РИА Новости Крым», «Вести Крым». Російські пропагандисти отримують на це гарне фінансування, працюють за методичками Кремля, от і все. Звісно, там риторика жахлива: вони просто накаляють атмосферу, розповсюджують фейки про Україну, про українців. Останнім часом ця риторика змінилась, стала більш жорсткою.
Наприклад, ми знайшли на «РИА Новости» блог якогось псевдоексперта, який використовує мову ворожнечі й каже, що всі українці — нацисти. Про етнічні чистки не кажуть, але є натяки, що українців треба викорінювати. Це лякає.
Вікторія Єрмолаєва: Згідно з вашим дослідження також у Херсонській області є населені пункти, де мовить тільки російське телебачення.
Ірина Сєдова: Так. І це жахлива ситуація. Ми почали робити моніторинг тільки цьогоріч. Раніше не було таких нарікань. Зараз росіяни встановили нову вежу з потужним обладнанням, яке перебиває наш, український сигнал на території Херсонської області. Ми почали цей моніторинг з радіо. Російська вежа покриває своїм сигналом величезну кількість населених пунктів на півдні, усюди ми чули російське радіо. Місцеві жителі сказали, що і телебачення там російське. У населених пунктах, які ближче до Армянська, мовить тільки російське телебачення. Бо вежа, яка розповсюджує телевізійний сигнал, перебиває сигнал нашого мовлення.
Вікторія Єрмолаєва: Як таку проблему можна подолати?
Ірина Сєдова: Поки що це війна передавачів. Чим вища вежа, чим потужніший сигнал — тим більше шансів, що люди будуть чути наш сигнал. Це має робити не громадянське суспільство, а військові, бо це насправді частина війни. Це інформаційна війна, війна потужностей та передавачів. Треба закривати цей сигнал, бо він руйнує мізки людей. Це загроза національній безпеці.