Європейський суд з прав людини 14 січня 2021 року більшістю голосів визнав частково прийнятною скаргу, подану Україною проти Росії, щодо систематичних порушень прав людини в Криму.
Відповідне рішення опубліковано на сайті ЄСПЛ.
ЄСПЛ також встановив, що фактичний контроль Росії над окупованим Кримським півостровом розпочався не пізніше 27 лютого 2014 року. Такий висновок Суд зробив, розглядаючи питання про прийнятність української скарги, адже Україна звинувачувала РФ також у порушеннях, що мали місце наприкінці лютого й на початку березня, тобто до здійснення Росією незаконної анексії окупованого нею півострова.
Більшість статей, за якими Україна звинувачує РФ у здійсненні системних порушень прав людини в Криму, визнані ЄСПЛ прийнятними для розгляду за суттю.
Зокрема буде розглянуто:
- насильницькі викрадення і відсутність розслідування жорстокого поводження та незаконних затримань людей;
- поширення російського законодавства на Крим, внаслідок чого з 27 лютого 2014 року місцеві суди не можна вважати законними;
- автоматичне нав’язування російського громадянства й масові обшуки;
- переслідування і залякування релігійних лідерів, котрі не належать до Російської православної церкви, довільні обшуки в церквах і конфіскація церковної власності;
- переслідування неросійських ЗМІ;
- заборона публічних зібрань і виявів підтримки, а також залякування та довільні затримання організаторів демонстрацій;
- примусове відчуження майна у цивільних осіб і приватних підприємств;
- пригнічення української мови в школах й утиск прав україномовних дітей;
- обмеження свободи пересування між Кримом і материковою Україною внаслідок де-факто появи кордону.
Що до випадків вбивств мирних громадян, то ЄСПЛ встановив, що ці інциденти не були адміністративною практикою. Також суд відхилив скаргу про короткотермінові арешти іноземних журналістів у першій половині березня 2014 року.
Рішення буде ухвалено після розгляду справи за суттю.
Повний текст документа за посиланням.