Кримська правозахисна група в грудні 2020 року здійснила новий моніторинг мовлення станцій FM-діапазону на півночі півострова. Порівняно з попереднім моніторингом, що відбувся у вересні, ситуація з поширенням українського сигналу погіршилася. В грудні сигнал українських FM-радіостанцій зафіксовано лише в 7 з 19 населених пунктів. У вересні цього року українське мовлення було доступно в 12 населених пунктах з того самого переліку.
Зокрема, вже не чутно доступний раніше сигнал українських радіостанцій в Армянську, Красноармійському, Завіті Ленінському, Солоному озері, Ермаковому, Лобановому, Мартинівці.
Як і раніше, неможливо почути українські радіостанції в населених пунктах Вишнівка, Овочеве, Зелена Нива, Красноперекопськ, Ішунь.
У всіх цих населених пунктах на українських радіочастотах транслюють свої програми російські FM-станції.
У Зарічному, Джанкої, Придорожньому, Воїнці можна послухати лише одну українську радіостанцію.
У Новоолександрівці та Істочному – по 2 радіостанції, а в Передмістному – 6 українських FM-радіостанцій.
Поблизу КПВВ «Чонгар», на окупованій території півострова, можна послухати програми 4 українських FM-радіо, й 2 українські радіостанції чутно з боку Криму біля КПВВ «Чаплинка».
Водночас у 13 населених пунктах з 19 на деяких частотах зафіксовано одночасне мовлення двох станцій – української та російської. Через такі перешкоди прослуховування передач на цих частотах унеможливлюється. Це свідчить про цілеспрямоване блокування українського FM-радіомовлення російськими станціями.
Нагадаємо, у вересні Кримська правозахисна група повідомляла, що поруч з КПВВ “Чаплинка” на окупованій території Криму облаштовано нову телерадіовежу.
Різке погіршення ситуації з поширенням українського радіосигналу в цьому районі може засвідчувати, що нова конструкція стала застосовуватися, зокрема, й для блокування українського мовлення на півострові.
Монітори КПГ за допомогою автомагнітол перевірили, які українські FM-радіостанції можна почути в 19 населених пунктах північного Криму: містах Армянськ, Красноперекопськ, Джанкой, а також у населених пунктах, розташованих вздовж основних автодоріг, – Ішунь, Зелена Нива, Вишнівка, Красноармійське, Істочне, Новоолександрівка, Мартинівка, Солоне Озеро, Завіт-Ленінський, Єрмакове, Придорожнє, Передмістне, Зарічне, Овочеве, Лобанове, Воїнка.
На час проведення моніторингу мовлення українських FM з Чаплинки, у північному Криму, блокують такі російські радіостанції:
частоту радіо «Культура» 95,3 – радіо «Крым;
частоту «Перець FM» 96,4 – радіо «Море»;
частоту радіо «Мейдан» 102,3 – «Спутник»;
частоту радіо «Хаят» 103,5 – «Маяк».
частоту радіо «Промінь» 106,4 – «Ватан Седасы».
Мовлення українських FM з Чонгару, в північному Криму, заступають такі російські радіостанції:
частоту «Українського радіо» 100,7 – радіо «Спутник»;
частоту радіо «Промінь» 102,6 – «Вести»;
частоту «Армія FM» 103 – радіо «Крым»;
частоту «Радіо НВ» 104,1 – радіо «Море»;
частоту «Крим.Реалії» 105,9 – «Вести»;
частоту радіо «Херсон FM» 107,8 – «Ватан Седасы».
Кримська правозахисна група регулярно здійснює такі моніторинги на території північного Криму. Їхні результати свідчать про системне порушення права мешканців Криму на доступ до інформації, а саме, до незалежних українських медіа. Блокування РФ українських веб-сайтів і радіостанцій було засуджено також у резолюції ГА ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна», ухваленій 16 грудня.
Ці дії окупаційної влади має бути негайно припинено, а мовлення українських радіостанцій у Криму відновлено. Україні варто обійняти більш активну позицію у сфері пошуку міжнародно-правових механізмів з метою притягнення Росії до відповідальності за такі дії.