До Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації,
медичної допомоги та медичного страхування
Міністерства охорони здоров‘я України
Ми, представники громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаємося до вас з приводу неналежної реалізації механізму припинення самоізоляції осіб, які приїхали з тимчасово окупованих територій України.
З березня 2020 року рух через всі КПВВ на межі з тимчасово окупованими частинами Донецької та Луганської областей, тимчасово окупованою територією Криму був обмеженим через запроваджені карантинні заходи. Тому після їх зняття та відкриття КПВВ, навіть за умови необхідності проходження 14-денної самоізоляції з використанням електронного сервісу «Дій вдома», чимало мешканців окупованих територій бажають виїхати на підконтрольну Уряду України територію.
Згідно зі змінами від 25 червня до Постанови Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 року «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», самоізоляція особи у зв’язку з перетином державного кордону або пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та виїзду з них припиняється у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), який проведено після перетину державного кордону або зазначених пунктів.
Водночас, Постанова не визначає чіткий та зрозумілий механізм припинення дії електронного сервісу «Дій вдома», а відтак – самоізоляції – у разі одержання особою негативного результату тестування на COVID-19. Натомість, Розпорядження Керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, пов’язаної із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) № 41 від 30.06.2020 року встановлює, що заклади, які проводять лабораторні дослідження методом ПЛР на визначення коронавірусу SARS-CoV-2, на вимогу особи, мають направляти відомості про негативний результат проведення тестування на СОVID-19 до Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) з метою прийняття рішення про припинення самоізоляції, обсервації. Відповідно до пункту 4 зазначеного Розпорядження, Міністерство цифрової трансформації має забезпечити внесення відомостей про припинення самоізоляції в електронному сервісі «Дій вдома» на підставі інформації, наданої ЦГЗ.
Тобто на папері механізм припинення самоізоляції особи виглядає просто: (1) тестування на СОVID-19 методом ПЛР і отримання негативного результату (2) передача лабораторією інформації до ЦГЗ (3) припинення дії електронного сервісу “Дій вдома”. Втім, на практиці цей механізм не працює належним чином. Оскільки в електронному сервісі “Дій вдома” відсутня опція для надання особою результатів тесту самостійно, то у випадку, коли лабораторії не передають негативних результатів тесту особи до ЦГЗ, особа має продовжувати дотримуватися самоізоляції і фактично позбавлена можливості впливати на це.
Від моменту, коли з’явилася перша інформація про механізм дострокового припинення самоізоляції, наші організації щодня отримують сотні звернень від осіб, які пройшли необхідні тести, отримали негативний результат, але змушені продовжити самоізоляцію, оскільки немає рішення про її припинення. “Гарячі лінії” ЦГЗ та МОЗ або не відповідають, або перенаправляють заявників до Міністерства цифрової трансформації чи Національної поліції України. Відтак, люди звертаються до нас з проханням роз’яснити алгоритм їхніх подальших дій для припинення самоізоляції.
7 липня на офіційній сторінці ЦГЗ з’явилася новина про те, що був визначений вичерпний перелік лабораторій, які мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома». Ця інформація з’явилася більш ніж через тиждень після того, як почав діяти механізм припинення самоізоляції на підставі даних ПЛР-тестування, і тепер незрозуміло, якими мають бути подальші дії осіб, які зробили дороговартісні тести в інших лабораторіях, мають негативні результати на СОVID-19, проте не можуть припинити самоізоляцію.
Більшість лабораторій у Донецькій, Луганській та Херсонській областях, визначених як такі, що мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома», є державними чи комунальними закладами. Вони здебільшого не мають змоги робити ПЛР-тест на дому, а також для проведення тестування вимагають направлення від сімейного лікаря. В деяких з лабораторій (КНП «Донецький обласний центр з профілактики та боротьби із СНІДом», ДУ «Луганський ОЛЦ») телефоном повідомили, що тестування методом ПЛР вони взагалі не проводять. Тестування в Херсонському обласному лабораторному центрі МОЗ України не проводиться напряму, а здійснюється через трьох приватних посередників, які беруть плату за збір аналізів, а сам тест і передачу даних здійснює обласний лабораторний центр, при передачі матеріалу для аналізу потрібно надати також і направлення про передачу даних в ЦГЗ. Херсонська обласна інфекційна лікарня ім. Г.І.Горбачевського робить аналіз виключно в робочі дні, з 8:00 до 9:00 за умови фізичної присутності в закладі охорони здоров’я. Тобто фактично люди, які виїхали з окупованих територій, обмежені у можливості припинити самоізоляцію на підставі проходження тестування методом ПЛР через визначення саме такого вузького переліку лабораторій, які мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома».
Враховуючи вищевикладене, просимо Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та Міністерство охорони здоров‘я України сприяти забезпеченню повноцінної реалізації механізму припинення самоізоляції осіб, які приїхали з тимчасово окупованих територій України.
Кримська правозахисна група
Центр прав людини ZMINA
Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
ГО “Крим СОС”
БФ “Право на захист”
БФ “Восток SOS”
ГО “Донбас СОС”
Українська Гельсінська спілка з прав людини