Це підтверджують результати моніторингу Кримської правозахисної групи сьогоднішніх масових заходів на півострові.
У містах Криму 24 червня 2020 року, попри пандемію COVID-19, окупаційна влада провела парад російських військ і техніки. Захід приурочили до 75-річчя перемоги у Другій світовій війні.
У Севастополі парад пройшов центральним міським кільцем, зокрема й площею Нахімова. Спостерігати захід прийшло багато людей, дотримання необхідної дистанції не було організовано. Багато глядачів було без захисних масок.
У Керчі військовий парад проходив вулицею Кірова й площею і. Леніна. Місце параду було оточено Росгвардією та поліцією.
Людей пропускали через рамки металодетекторів, спочатку у прибулих перевіряли наявність масок. Тим, у кого не було масок, їх видавали безкоштовно. Пізніше масок не вистачило, й пропускали всіх підряд без масок. Дистанція між людьми не дотримувалася, глядачі скупчувалися поблизу огорожі дороги, якою проїжджала російська військова техніка.
У Сімферополі теж провели військовий парад. Деяким глядачам міряли температуру й роздавали захисні маски, проте багато хто з них не дотримувався дистанції та не надягав маски.
Напередодні параду, 18. 20, 22 червня у кримських містах було проведено репетиції, де були присутні мешканці Криму, багато хто без масок, люди не дотримувалися дистанції.
Раніше повідомлялося, що традиційний на 9 травня парад перемоги цього року в РФ й окупованому нею Криму скасували через COVID-19. Пізніше президент РФ В. Путін переніс парад на 24 червня.
“Очільник” окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов спочатку вирішив не проводити 24 червня військовий парад у Сімферополі. Наказом від 17 березня Аксьонов заборонив проведення дитячих, спортивних, культурних, видовищних, громадських і інших масових заходів через COVID-19. Проте 22 червня Аксенов зробив зміни в цьому наказі. У цих змінах зазначено, що заборона масових заходів “не поширюється на проведення 24 червня 2020 року заходів, присвячених 75-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років у місті Сімферополі та місті-герої Керчі“.
У той самий час ситуація з COVID-19 у Криму погіршується, і Роспотребнагляд досі не рекомендує людям знімати маску й рукавчики на вулиці через наявність ризику захворювання через нову коронавірусну інфекцію.
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник відзначає, що проведення військового параду в Криму збільшує ризик виникнення нового спалаху COVID-19. На думку правозахисниці, якщо після параду число інфікованих значно збільшиться, то підконтрольна Кремлю «влада» навряд чи оголосить про це привселюдно, оскільки військові паради – пріоритет для такої тоталітарної системи, яка існує в Криму. Ольга Скрипник переконана, що сьогоднішні паради в Криму демонструють те, що Росія здатна ризикувати життями кримчан заради своєї політики мілітаризації Криму.
Окрім того, експерти Кримської правозахисної групи вважають, що проведення військових парадів під час пандемії COVID-19 варто розглядати як порушення Росією норм міжнародного гуманітарного права. Стаття 56 Конвенції про захист цивільного населення зобов’язує РФ за допомогою всіх наявних засобів у неї засобів забезпечити й підтримувати діяльність санітарних і лікарняних закладів і служб, охорону здоров’я та громадську гігієну на окупованій території Криму, що передбачає також профілактичні та превентивні заходи, необхідні для боротьби з поширенням епідемій.