Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Заява щодо розгляду апеляційної скарги у справі політично мотивованого переслідування Нарімана Мемедемінова

Н.Мемедемінов. Світлина Кримської солідарності

14 травня 2020 року Апеляційний військовий суд м. Власіха (Російська Федерація) розглядатиме апеляційну скаргу на вирок кримськотатарському блогеру, медіакоординатору “Кримської солідарності” Наріману Мемедемінову, якого окупаційна влада Криму у жовтні 2019 року засудила до двох із половиною років позбавлення волі за звинуваченнями у закликах до тероризму.   

Цей вирок у поєднанні із забороною Наріману Мемедемінову адмініструвати сайти протягом двох років став черговим проявом системної політики Росії, спрямованої на знищення свободи слова у Криму та придушення незалежного активістського руху.

Протягом останніх шести років окупації півострова правозахисники задокументували понад 300 випадків тиску на журналістів, включно з фізичними нападами, тортурами, свавільними затриманнями, захопленням майна, обшуками, погрозами, психологічним тиском, відмовами в доступі до інформації та іншими формами перешкоджання журналістській діяльності. Одним із головних інструментів переслідування кримськотатарських активістів, блогерів та журналістів на півострові є використання окупаційною владою антитерористичного російського законодавства, яке було використане і проти Нарімана Мемедемінова.

Переслідування Мемедемінова засудили багато міжнародних організацій, зокрема про це йдеться у резолюції Європейського Парламенту від червня 2018 року. Звільнення Нарімана Мемедемінова та інших кримськотатарських громадянських журналістів також вимагав представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. У листопаді 2019 року Мемедемінов та інші ув’язнені кримськотатарські стрімери отрку у зв’язку зимали Національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка від Національної спілки журналістів України. У квітні 2020 ро пандемією COVID-19 міжнародний Комітет захисту журналістів закликав звільнити Мемедемінова в числі інших журналістів, ув’язнених авторитарними країнами.

Розгляд апеляційної скарги у справі Нарімана Мемедемінова, що відбудеться 14 травня 2020 року у Апеляційному військовому суді м. Власіха, несе у собі нові загрози. У зв’язку з обмеженнями пересування, що запроваджені на території Росії на час боротьби з поширенням коронавірусу (які також діють на території окупованого Криму), на засідання суду не зможуть прибути рідні та адвокати Нарімана. У випадку обмеженої можливості участі захисників та висвітлення перебігу судового засідання, існує ризик, що сторона обвинувачення зможе домогтися повернення справи в першу інстанцію та збільшення строку позбавлення волі для Мемедемінова.

Ми, правозахисні, медійні та інші громадські організації, звертаємося до демократичних урядів країн Європейського Союзу, США, Канади, Швейцарії, Японії і просимо вимагати від РФ негайного звільнення Нарімана Мемедемінова і припинення переслідування громадських журналістів та активістів в окупованому Криму, а також посилити санкції проти посадових осіб окупаційної влади Криму та Російської Федерації, які причетні до політично мотивованого переслідування Нарімана Мемедемінова, інших громадян України та інших грубих порушень прав людини та воєнних злочинів у Криму.

Ми закликаємо міжнародні організації, зокрема ООН, ОБСЄ, Раду Європи:

– звернутися до РФ щодо негайного звільнення Нарімана Мемедемінова, інших журналістів та активістів і припинення згортання свободи слова в Криму;

– сприяти проведенню моніторингу політично мотивованих судових процесів над громадянами України в російських судових інстанціях та окупаційних кримських “судах”;

– сприяти забезпеченню роботи на території окупованого Криму незалежної моніторингової місії щодо ситуації з дотриманням прав людини, зокрема свободи слова і захисту прав журналістів.

Центр прав людини ZMINA

Національна спілка журналістів України

Медійна ініціатива за права людини

Кримська правозахисна група

КримSOS
 
Об’єднанння родичів політв’язнів Кремля
 
Українська Гельсінська спілка з прав людини
 
Центр громадянських свобод

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top