Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Потрапити до в’язниці у Росії або Криму може будь-який українець, – правозахисники

ПК 270516Політичні переслідування у Росії та Криму мають декілька напрямків. Один з найбільш репресивних – переслідування за проукраїнську позицію. Після засудження на багаторічні терміни кримчан у “справі Сенцова-Кольченко” російська влада пішли далі. Тепер у Криму судять українського активіста, жителя Київської області, якого затримали в Росії.

Справа Андрія Коломійця – один з найбільш кричущих прикладів фабрикації кримінальної справи згідно політичного замовлення. Якщо всі раніше затримані в Криму політв’язні жили на півострові, то Андрій Коломієць до свого арешту ніяк не був пов’язаний з Кримом. Його затримали на території Кабардино-Балкарії у травні 2015 року за підозрою у зберіганні наркотиків. Однак захисник Коломійця виявив ряд процесуальних порушень, що ставлять під сумнів підозру у зберіганні таких речовин. Після затримання українця привезли до Криму і звинуватили у замаху на вбивство двох кримських беркутівців.

За нібито завдані ушкодження співробітникам “Беркута” вже судили Олександра Костенко, який тепер перебуває у російській колонії. Така практика переслідувань небезпечна для всіх громадян України, які перебувають на території РФ або Криму. Особливо для тих, хто активно висловлює проукраїнську позицію, і брав участь у подіях Майдану.

КушпельМихайло Кушпель, адвокат Андрія Коломійця заявляє, що справу його підзахисного сфабриковано:

«Його затримали за зберігання наркотиків, проте у судовому засіданні свідок затримання дала свідчення, що спростовують цей факт. Звинувачення ж в нападі під час київських подій на Майдані на співробітників «Беркута» взагалі не мають доказів. Ці потерпілі свідчать, що не отримували тілесних ушкоджень, їх не госпіталізували. Вони не можуть пред’явити одяг, що був на них у той день і нібито загорілася на них».

Проте Коломійцю загрожує до 20 років в’язниці.

Адвокат Коломійця також розповів, що з моменту затримання його підзахисний зазнавав тортурам:

«Після затримання в Кабардино-Балкарській Республіці у травні 2015 Андрія Коломійця російські правоохоронці піддали жорстоким тортурам, щоб домогтися визнання вини. Коломієць розповідав, що силовики надягли йому на голову пакет, приєднали до пальців рук за допомогою великих скріпок дроти, підкладали під них вологу тканину і пропускали електричний струм. Співробітників, які брали участь у цих тортурах, Андрій Коломієць запам’ятав і може впізнати. Цими тортурами його змусили взяти на себе вину за замах на вбивство співробітників «Беркута». Тортури довели його до відчаю та бажання накласти на себе руки. У спробах вижити в такій ситуації під впливом співкамерників він прийняв іслам в Кабардино-Балкарії».

 

Скрипник Ольга Скрипник, координатор Кримської правозахисної групи (КПГ) впевнена, що подібна практика незаконних затримань несе загрозу для будь-якого українця у Криму і Росії:

«Ми вважаємо переслідування Андрія Коломійця політично мотивованим. Разом з процесом Карпюка і Клиха, справа Андрія Коломійця формує нову практику переслідування у Росії будь-якого громадянина України. У Криму за ініціативою Поклонскої відкрито кримінальну справу, де «потерпілими» проходять близько 50 співробітників кримського і севастопольського «Беркуту». Таким чином, будь-хто, хто був на Майдані, може бути звинувачений де-факто кримською прокуратурою у заподіянні ушкоджень цим беркутівцям.

КПГ звертає увагу влади України та європейських країн на те, що якщо не буде припинена ця практика, то це може привести до нових арештів українських громадян в Росії та Криму. У зв’язку з цим КПГ рекомендує владі України заздалегідь передбачити механізми захисту українців на території РФ».

Максим Буткевич, співкоординатор проекту «Без кордонів» Центру «Соціальна Дія» заявляє, що переслідування тільки посилюються:

«Минуло 2 роки, як затримали Сенцова і Кольченко і, після, порушивши всі можливі закони, вивезли з Криму. У справах тих, кого судять за події 26 лютого – явне нехтування базовими нормами права. Коли проголошують Меджліс «екстремістською організацією» – очевидно, що переслідують за «незручні погляди» та навішують ярлик «екстремізму». Коли переслідують релігійних мусульман за приналежність до «Хізб ут-Тахрір» – очевидно, намагаються з незгодних зробити «терористів».

І багато з цих справ Сенцова, Кольченко, Карпюка і Клиха повторюється, вже відпрацьовано у справі Андрія Коломійця. І тепер на їх місці може опинитися будь-який українець, який поїхав у Росію або Крим. Саме тому, ми повинні стежити за долями всіх політв’язнів і допомагати їм».

Всього, за даними Кримської правозахисної групи, на території Криму на даний час перебуває за гратами 19 політв’язнів. Всі вони знаходяться у СІЗО. Серед цих людей 14 затриманих у «справі Хізб ут-Тахрір», троє – за «справою 26 лютого», один звинувачується у замаху на беркутівців під час подій на Майдані, один звинувачується в екстремізмі за публікацію статті з критикою окупації Криму.

Ще 5 кримчан знаходяться на території РФ. Вони вже засуджені. Це Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Геннадій Афанасьєв, Олексій Чирній, Олександр Костенко. Зараз вони відбувають покарання у різних колоніях на території РФ. Всього на території РФ і Криму знаходиться 30 політв’язнів – громадян України і один політичний заручник.

Правозахисники впевнені – публічність, постійний моніторинг стану цих справ та звернення до міжнародних інстанцій з метою тиску на Росію може допомогти всім цим людям вийти на волю.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top