“В цілому є ризики взагалі з проявом української ідентичності. Що стосується прапору і безпосередньо українських кольорів, то дуже часто це можуть використовувати для переслідування. Таке відбувається в рамках адміністративних справ”.
За словами провозахисниці, дуже часто людей заарештовують за статтями, наприклад, про несанкціонований мітинг. Тобто порушення російського законодавства – проведення мітингів, маршів, протестів і так далі.
“Або може бути навіть кримінальне переслідування. І тут є різні варіанти. Інколи, якщо, наприклад, такі кольори з’явилися на спорудах або якихось стінах, то тоді можуть використати статтю кримінальну “вандалізм”. І це загрожує навіть позбавленням волі. І таки випадок був цього року, коли Максим із Сімферополя на знак протесту облив фарбою споруду, памятник так званим зеленим чоловічкам, і декілька місяців провів у СІЗО”, – наголосила Скрипник.
“А можуть взагалі сфабрикувати крімінальну справу для того, щоб позбутися українського активіста, який намагається публічно вивісити прапор або проявити якось інакше свою українську ідентичність. Як це було, наприклад, з Володимиром Балухом””, – додала вона.
Нагадаємо, Володимир Балух — один з найвідоміших політичних в’язнів. Він був українським фермером, який після початку Майдану в Києві, вивісив український прапор на даху свого дому. Після того, як почалася окупація Криму, він все одно залишив прапор на місці й через це почалися переслідування. Спочатку приходили з обшуками, а потім завели проти нього три сфабриковані кримінальні справи. Зараз Балух знаходиться за ґратами в російській колонії.
“В цілому таких людей, якщо говорити і про адміністративне, і про кримінальне, десятки – починаючи з 2014-го року. І це лише ті люди, про яких ми знаємо і яких змогли знайти. Скільки їх насправді — я боюся, ми навіть не знаємо всієї цифри”, — вважає Ольга Скрипник.
Володимир Чекригін вважає, що в Криму небезпечні взагалі будь-які прояви української ідентичності.
“Якщо б це було безпечно, то ми і сьогодні, і завтра побачили б декілька масштабних автопробігів з українськими прапорами, але нічого цього ми не побачимо. Максимум, що ми можемо сьогодні побачити — це написи, які робляться вночі у вигляді прапору, у вигляді антиросійських написів, антипутінських написів”, — зазначив він.
За його словами, у Севастополі після окупації дуже багато проросійських активістів фактично полють на українських активістів.
“Це було б логічно, якби їх переслідували в українські часи і в них накопичилася якось агресія, але цього взагалі не було”, — додав він.
За словами Чекригіна, проросійські активісти почали відчувати свою безкарність і створили групу на Севастопольському форумі, яка називається “Палим бандерлогов в нашем городе”.
“Там відверті виклики до розправи над українськими активістами, збирається інформація – там 150 сторінок. Там є фото українських активістів, адреси, інформація про родини, де вони мешкають, яким шляхом вони ведуть своїх дітей до садку. І пропонується їх знайти і з ними розправитися”, — розповів правозахисник.
Ведуча Ірина Славінська