Постійно діючий суд, створений відповідно до Конвенції ООН з морського права, задовольнив ключову вимогу України у справі про тимчасові заходи, до яких зобов’язана вдатися Росія.
Відповідне рішення під час засідання у суботу, 25 травня 2019 року, голосив голова трибуналу, суддя Пак Чжин Хьон.
Трансляцію здійснювали на сайті суду.
Ключові положення документу зачитав голова трибуналу суддя Пак Чжин Хьон.
Серед іншого, суд зобов’язав Росію негайно звільнити українських моряків і дозволити їм повернення в Україну.
«Суд вважає за необхідне вимагати від Росії негайно звільнити три затриманих українських кораблі: Нікополь, Бердянськ і Яне Капу, 24 затриманих моряків і дозволити їм повернення в Україну», – виголосив голова трибуналу.
Офіційний представник РФ був відсутній на слуханні, російська сторона відмовилася також надавати свої матеріали для слухання, проте, згідно з конвенційним правом ООН, все одно є зобов’язаною виконувати рішення. За відсутності представника РФ суд використав офіційну позицію Росії щодо подій поблизу Керченської протоки.
«Нам відомо, що Росія має інше бачення подій, що мали місце 20 листопада 2018 року», – заявив голова трибуналу.
Зокрема, суд оголосив, що не знайшов підтверджень російської версії щодо провокаційної військової операції України. «Таємне вторгнення українських моряків, на чому наполягає Росія, здається трибуналові дуже малоймовірним», – йдеться в рішенні.
Також суд погодився з тим, що Україна вичерпала усі можливості домовитися з Росією про звільнення моряків без звернення до суду.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські військові біля берегів Криму таранили, обстріляли та захопили три плавзасоби ВМС України – катери «Бердянськ» і «Нікополь» і буксир «Яни Капу», що прямували з Одеси до Маріуполя.
ФСБ Росії підтвердила застосування зброї проти українських кораблів, відомство стверджує, що три українських військових кораблі «незаконно перетнули кордон Росії».
Російські суди в Криму заарештували 24 українських військових, звинувативши їх за ч. 3 ст. 322 КК Росії (незаконний перетин кордону). Усіх українських військовослужбовців доправили до Москви. Зараз усі моряки перебувають в «Лефортово».
Україна вважає моряків військовополоненими та вимагає звільнити їх. В управлінні верховного комісара ООН з прав людини заявили, що українські моряки, як військовополонені, мають перебувати під захистом Женевської конвенції.