Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Коаліція «За вільний Інтернет» через суд вимагатиме від РНБО, СБУ та МІП обґрунтувати підстави санкційного блокування сайтів

Коаліція «За вільний Інтернет» ініціювала дві стратегічні судові справи проти Мінінформполітики, РНБО та СБУ, щоб припинити практику непрозорого застосування санкцій до Інтернет-ресурсів.

У першій справі Коаліція оскаржує відмову Міністерства інформаційної політики повідомити, за якими критеріями та методологією складають списки сайтів/ресурсів, що нібито поширюють інформацію «з ознаками порушення законодавства України» та доступ до яких рекомендується заборонити. Такі переліки Міністерство передає до СБУ, яка може виносити їх на розгляд РНБО для застосування санкцій. На думку МІП, запитувана інформація є службовою, а тому її не можна розголошувати.

Друга справа – щодо відмови Ради національної безпеки і оборони та Служби Безпеки України надати копії документів з пропозиціями до застосування такого виду санкцій, як «заборона Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів». На підставі цих документів РНБО вимагає блокувати понад 200 інформаційних ресурсів та популярних російських соцмереж. На думку СБУ, до якої РНБО перенаправила запит, така інформація має бути обмеженою в доступі, бо її розголошення «може завдати шкоди особі, суспільству і державі».

Юристка Коаліції «За вільний Інтернет» Віта Володовська вважає незаконними та необґрунтованими відмови в наданні інформації про критерії та методології відбору сайтів для блокування: «Ця інформація безпосередньо стосується того, як органи влади виконують свої повноваження, на підставі чого вони ухвалюють рішення, що суттєво впливають не лише на власників веб-сайтів, але і в цілому на користувачів Інтернету. Тобто йдеться про суспільно важливу інформацію, яка не може обмежуватися в доступі. Тим більше, коли сайти блокують не за рішенням суду, а на розсуд окремих органів влади».

Позивачами у справах виступають юристка Коаліції Віта Володовська та медіа-експертка Надія Бабинська. Запити на інформацію, надіслані Коаліцією, відповіді МІП, СБУ та РНБО, а також тексти судових позовів доступні тут https://drive.google.com/drive/folders/18karWNB8gftewdUqsucKk7rM6thcziqV

Обидві скарги розглядатимуться Окружним адміністративним судом міста Київ. За розвитком судових справ можна стежити на сторінці Коаліції у Facebook:

Як відомо, у Міністерстві інформаційної політики працює робоча група, яка здійснює «моніторинг вітчизняного сегмента мережі Інтернет з метою виявлення ресурсів, які містять інформацію, що потенційно має ознаки такої, що заборонена до розповсюдження нормами українського законодавства». Також списки сайтів з «антиукраїнським контентом» складають в СБУ.

Президентом було введено в дію два рішення РНБО про санкції (№133/2017 та №126/2018), які, зокрема, містили «заборону Інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі Інтернет до ресурсів». Процедура відбору сайтів до «санкційного списку» є абсолютно непрозорою.

Коаліція «За вільний Інтернет» була створена у травні 2018 року у відповідь на постійні спроби влади обмежувати Інтернет, блокувати веб-сайти та регулювати Інтернет поза принципом верховенства права. Коаліція об’єднала правозахисні організації та фахівців для забезпечення дотримання стандартів прав людини в Інтернеті.

До Коаліції входять ГО «Платформа прав людини», ГО «Лабораторія цифрової безпеки», ГО «Центр інформації про права людини», ГО «Кримська правозахисна група», Представництво Freedom House в Україні та Микола Костинян.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Scroll to Top